Glukozamina naturalna, czy warto ją stosować?

Są składniki odżywcze, o których istnieniu dowiadujemy się na różnych etapach życia. Jednym z nich jest glukozamina naturalna. Jest składnikiem licznych preparatów, stosowanych w celu łagodzenia bólu stawów. Wspomaga ich sprawność nie tylko u osób starszych, ale przede wszystkim aktywnych.

Kontrowersyjna glukozamina naturalna

Stosowanie tego specyfiku ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Ci pierwsi wskazują, że glukozamina znacznie łagodzi ból i niesprawność, jaka jest efektem zwyrodnienia stawów. Drudzy uważają, że to po prostu placebo, które działa bardziej na psychikę niż konkretny problem. Ważnym argumentem w dyskusji są potwierdzone badania kliniczne. Wynika z nich, że glukozamina naturalna, która jest ważnym budulcem, występującym w chrząstce stawowej ma korzystny wpływ na kondycję stawów. Kiedy warto pomyśleć o jej stosowaniu? Na pewno podczas dużego wysiłku fizycznego a zwłaszcza większego obciążenia stawów. Przydaje się także osobom z nadwagą i w podeszłym wieku. Naturalnym źródłem glukozaminy są raki, krewetki, kraby, małże.

Wzmocnienie stawów

Ludzki organizm posiada wiele składników, niezbędnych do sprawnego funkcjonowania. Glukozamina jest aminocukrem, który można suplementować i w tej wersji jest dobrze tolerowana. Dlaczego warto po nią sięgać? Ponieważ bierze udział w syntezie substancji budulcowych chrząstki stawowej. Dzięki temu można ją zregenerować, wzmocnić nawet w sytuacji, gdy stawy są już bardzo zmienione przez chorobę. Pacjenci, cierpiący na choroby reumatyczne mogą ją przyjmować razem z lekami przeciwbólowymi i steroidami. Ocenia się, że największą wartość terapeutyczną ma siarczan glukozaminy. Aż 90 proc. czynnej substancji trafia do krwiobiegu. Glukozamina naturalna jest dostępna również z dodatkiem innych substancji, które także dobroczynnie wpływają na stawy. To między innymi kolagen oraz kwas hialuronowy. Dużym plusem jej stosowania jest to, że nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Ma to znaczenie zwłaszcza dla pacjentów, którzy przyjmują spore ilości leków i obawiają się dodatkowych skutków ubocznych.

Glukozamina naturalna jak każdy preparat powinna być stosowana w odpowiednich, nieprzekraczalnych dawkach. Może powodować uczulenie u osób, które nie tolerują owoców morza, ponieważ niektóre preparaty są produkowane z pancerzy organizmów morskich. Bez konsultacji z lekarzem nie powinni po nią sięgać diabetycy, ponieważ ma ona wpływ na poziom insuliny we krwi.

Glukozamina naturalna, czy warto ją stosować?
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here