Jak wygląda transport leków?

Transport leków to wciąż pewna nisza, która w praktyce okazać się może bardzo opłacalna. Obecnie na rynku nie ma wiele firm, które zajmowałyby się profesjonalnym transportem leków. Z czego to wynika? Przewoźnicy mówią, że trudno jest nawiązać kontakt z hurtowniami leków. Na ogół współpracują one bowiem już ze swoimi przewoźnikami. Poza tym coraz większą popularnością cieszy się sprzedaż leków przez internet. Co warto na ten tematy wiedzieć?

Transport leków w praktyce

W czasie transportu leki muszą być oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym wpływem różnego rodzaju warunków zewnętrznych, zanieczyszczeniem oraz uszkodzeniem natury mechanicznej. Jednak obowiązujące przepisy nie mówią wprost, jak leki należy transportować. W teorii można do tego celu wykorzystać dowolny pojazd, pod warunkiem, że leki będą przewożone w odpowiedniej temperaturze i czy określonej wilgotności powietrza.

Warto przy tym wiedzieć, że z uwagi na specyfikę produktu transport leków odbywa się w trzech przedziałach temperaturowych – od 2 do 8 stopni Celsjusza, od 8 do 15 stopni Celsjusza oraz od 16 do 25 stopni Celsjusza. Z punktu widzenia bezpieczeństwa lekarstw najwięcej trudności sprawia transport w zimnym łańcuchu dostaw, a więc w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Utrzymanie takiej temperatury przez okres 24 godzin jest trudne. Rozwiązaniem jest oczywiście w tym przypadku wynajem naczep chłodni.

Jak przewozić leki?

Najczęściej do przewozu leków wykorzystywane są styropianowe opakowania termiczne. Nie jest to jednak rozwiązane pozbawione wad, gdyż opakowania tego rodzaju zajmują sporo miejsca, a odpowiednia temperatura transportu leków może zostać utrzymana jedynie do 24 godzin. Oprócz tego na skutek zetknięcia się opakowania leku z wkładami chodzącymi opakowań dochodzi niekiedy do przemrożenia farmaceutyków.

Do transportu leków wykorzystywane są także pojazdy, które utrzymują niską temperaturę w skrzyniach ładownych. Wówczas nie ma ryzyka, ze leki zetkną się ze zmrożonymi wkładami. Poza tym, jeśli lekarstwa mają niestandardowe opakowania przewoźnik nie jest w żaden sposób ograniczony. Przy okazji w tym przypadku można monitorować na bieżąco temperaturę leków. Obecnie pojazdy z zabudową termiczną niekiedy są wyposażone nawet w elektroniczny monitoring temperatury. W ten sposób można udowodnić odbiorcy, że farmaceutyki cały czas przewożone były w określonej temperaturze.

Jak obecnie przewozi się leki?

Jeszcze innym rozwiązaniem jest wykorzystanie nowoczesnych kontenerów chłodniczych, które mogą być wyposażone w systemy alarmowe. W czasie załadunku czy przeładunku informują one o pojawieniu się zagrożenia danego rodzaju. Przewoźnik zawsze musi udowodnić, że transport przebiegał w danej temperaturze. Pomiar temperatury musi przy tym odbywać się przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Jeśli odpowiednie warunki przewozu leków nie są zachowane, odbiorca może przewoźnika obciążyć kosztami utylizacji leków nieodpowiednio transportowanych.

O czym trzeba wiedzieć

Transport, rozładunek czy przeładunek leków zawsze powinien odbywać się tak, aby móc łatwo zidentyfikować produkt oraz jego nadawcę i odbiorcę. Do tego służą wypełnione dokumenty transportowe na przykład karty przewozu itd. Jak widać w praktyce transport leków wcale nie jest zadaniem prostym. Przewoźnik musi bowiem spełnić pewne wymagania. Z drugiej strony jest to biznes niszowy, a więc opłacalny. Na starcie należy jednak zainwestować w odpowiednie pojazdy, które pozwalają na utrzymanie w środku niskiej temperatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj