Mikrobiom – czym jest i jak funkcjonuje?

Wiele o nim słyszałaś, ale nie do końca wiesz, dlaczego tak naprawdę trzeba go wzmacniać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Czym w ogóle jest mikrobiom?

Mikrobiom to miliony bakterii probiotycznych, które zamieszkują Twoje jelita i które spełniają wiele ważnych funkcji w organizmie. Po pierwsze, regulują pracę całego układu pokarmowego. Po drugie chronią organizm przed wnikaniem do niego drobnoustrojów i wzmacniają jego odporność. W jelitach, oprócz pożytecznych bakterii, mieszkają również te szkodliwe, które na co dzień trzymane są w ryzach. Gdy dojdzie do spadku ilości dobroczynnych bakterii w jelitach, złe drobnoustroje zaczynają się rozmnażać i dochodzi do zaburzenia równowagi mikrobioty. Zaburzony mikrobiom jelitowy może wpłynąć na pogorszenie się samopoczucia.

Czy u zdrowej osoby mikrobiom funkcjonuje bez zarzutu?

Tak, choć niestety dość łatwo może dojść do jego zaburzenia. Powoduje to zła dieta, na przykład bogata w cukier, alkohol, silne leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne czy stres. Najczęstszym powodem jest jednak antybiotykoterapia, która wyjaławia jelita z dobrych bakterii na wiele miesięcy.

Jak i kiedy wzmacniać mikrobiom jelitowy?

Obowiązkowo w trakcie przyjmowania antybiotyku, ale także jeszcze przez minimum trzy miesiące od zakończenia kuracji. Tyle czasu mniej więcej potrzeba, aby wzmocnić mikrobiom. Pomyśl o tym także, gdy jesteś w ciąży. Przez wszystkie zmiany hormonalne i rewolucję, jaką przeżywa Twój organizm, może łatwo dojść do zaburzenia równowagi jelit.

A jak najlepiej to robić? Probiotykami, które naturalnie wspierają dobre bakterie w jelitach. Znajdziesz je w jedzeniu, na przykład w kiszonkach, i w suplementach.

Czy warto podawać probiotyki niemowlakowi?

U dzieci mikrobiom kształtuje się do trzeciego roku życia. W tym czasie jest uboższy w dobre bakterie i łatwiej może dojść do zaburzenia jego równowagi. Właśnie dlatego warto wzmacniać go w tym okresie probiotykami. Są one bezpieczne nawet dla noworodków i możesz podawać je dziecku bez robienia dłuższych przerw. Rób to zwłaszcza, gdy nie karmisz piersią, aby jak najbardziej wzbogacić jego mikrobiom.

Karmię piersią. Czy probiotyki są bezpieczne?

Probiotyki a karmienie piersią – to bardzo częsty dylemat młodych mam. Rozwiejemy Twoje wątpliwości, probiotyki mogą być bezpieczne jeśli zostaniemy pod stałą obserwacją lekarza. Ponieważ nie przyjmuje on ich z dietą tak jak Ty, jedynym źródłem, z którego je czerpie, jest Twoje mleko. Właśnie dlatego warto wzmacniać probiotykami zarówno swój mikrobiom, jak i niemowlaka.

Bibliografia:

  1. „Zadbaj o równowagę mikroflory jelitowej” Gerard E. Mullin
  2. dietaeliminacyjna.pl
  3. medonet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj