Nawadnianie ogrodu – metody

Latem, zwłaszcza podczas upałów, ludzie powinni wypijać większe ilości wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu podczas wakacji, czy urlopów to niezwykle ważna rzecz dla naszego zdrowia, a czasem nawet życia. Podobnie ma się to w odniesieniu do zielonych przestrzeni, chociażby takich jak ogrody, czy podwórka. Również one, przede wszystkim w trakcie suszy potrzebują dodatkowego nawodnienia. Kiedy brakuje opadów deszczu, to właściciele ogrodów muszą zadbać o swoje rośliny. Sprawdź więc jakie są najpopularniejsze metody nawadniania ogrodu!

Jakie są najpopularniejsze metody nawadniania ogrodu?

Są sposoby nawadniania ogrodu, które doskonale zna każdy z nas. Mowa tutaj chociażby o nawadnianiu terenów wężem ogrodowym, na którym zamieszczona jest specjalna końcówka zraszacza. Chyba każdy podlewał też kwiaty, krzewy i inne rośliny ogrodowe za pomocą konewki wypełnionej wodą. Jednak te rozwiązania sprawdzają się tylko wtedy, gdy teren, jaki należy podlać jest niewielki. Gdy w grę wchodzi nawadnianie większego obszaru, lepiej jest sięgnąć po bardziej nowoczesne metody. Jest to na przykład zamontowanie w ogrodzie instalacji, która potrafi samoczynnie nawadniać wybrany obszar. Najpopularniejsze jest nawadnianie za pomocą różnego rodzaju zraszaczy, które wbite są w ziemię, jak również podlewanie tak zwaną linią kroplującą, czy też użytkowanie systemu nawadniania dokorzeniowego. Jedną z tych możliwości można wybrać po przeanalizowaniu potrzeb terenu, który ma zostać podlany. Trzeba zwrócić uwagę chociażby na zapotrzebowanie roślin na wodę, ukształtowanie terenu, wielkość obszaru, a także rodzaj rosnących tam kwiatów, drzew i krzewów. Kiedy można zdecydować się na montaż takiego automatycznego systemu? Najlepiej jest działać prewencyjnie i pamiętać o tym już na etapie projektowania oraz tworzenia ogrodu. Wtedy łatwiej jest wkopać w ziemię niektóre elementy instalacji, które właśnie tego wymagają. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie także temu, aby taki system wdrożyć także w już istniejącym ogrodzie. Jeśli skorzysta się z profesjonalnej pomocy fachowców można mieć gwarancję, że szkody, jakie pojawią się w ogrodzie, w wyniku wykonywania wszelkich prac, nie wpłyną negatywnie na jego dobry wygląd.

O czym należy pamiętać przy podlewaniu ogrodu?

Bez względu na to, w jaki sposób podlewa się ogród – własnoręcznie, czy też przy zastosowaniu nieco bardziej zaawansowanych rozwiązań, należy pamiętać o kilku istotnych wskazówkach. Pierwsza z nich wskazuje na pory dnia, w jakich powinno być przeprowadzane nawadnianie. Najlepiej, aby był to wczesny ranek lub godziny wieczorne, kiedy słońce nie świeci tak mocno jak w ciągu dnia. Kolejna zasada wiąże się z racjonalnym gospodarowaniem wodą. Jest to ważne chociażby dlatego, że nie możemy marnować wody. Musimy dbać o środowisko. Tym bardziej, że ilość wody, jaką dostarcza się roślinom musi być dostosowana do ich indywidualnych potrzeb. W żadnym wypadku nie można doprowadzić do sytuacji, w której wody w ogrodzie będzie za dużo i powstaną kałuże. Wtedy istnieje duże ryzyko, że nasze rośliny po prostu zgniją.

Nawadnianie ogrodu – dlaczego warto?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: akcesoria do nawadniania

Podlewanie ogrodu niesie za sobą wiele korzyści. Główną zaletą jest chociażby to, że dodatkowe nawodnienie, zwłaszcza podczas trwania suszy, umożliwia roślinom przetrwanie. Dzięki stałemu dostępowi do wody, trawnik w ogrodzie, czy na podwórku nigdy nie uschnie, a za to będzie cieszył oczy intensywnie zielonym kolorem. Ponadto, na szczególną uwagę zasługują automatyczne systemy nawadniania. Ich zalety to chociażby fakt, że wykonują większą część prac za człowieka, dbają o regularne nawadnianie, wydzielają odpowiednią ilość wody, a ponadto mają możliwość podlewania danego obszaru z intensywnością, jakiej on potrzebuje. Jedynym mankamentem, jaki niesie za sobą nawadnianie ogrodu, jest konieczność poświęcenia czasu na tego typu działania. Jednak, nawet ta wada, może zostać zniwelowana, jeśli postawi się na montaż automatycznej instalacji nawadniającej. Jako słabszą stronę można wskazać także zwiększone koszty za wodę, jednak swego rodzaju oszczędności można wdrożyć tutaj poprzez ustawienie w ogrodzie zbiornika, w którym gromadzić będzie się deszczówka, którą podczas deficytu opadów będzie można użyć do podlewania konkretnych terenów.

Podsumowanie

Chcesz mieć piękny ogród? Pragniesz, aby trawnik na podwórku przez całe lato był soczyście zielony? Marzysz o tym, aby drzewa i krzewy owocowe bogato obrodziły? A może zależy Ci na tym, aby nasiona, które zasiałeś w warzywniku szybko wyrosły i przyniosły duże plony? To wszystko jest w zasięgu Twojej ręki. Jednak musisz poświęcić trochę swojego czasu i zadbać o odpowiednią pielęgnację terenów zielonych, które znajdują się wokół Twojego domu. Bardzo ważnym elementem dbałości o ogród jest chociażby właściwe nawadnianie go. Nie można zapominać o nim latem, które w naszym kraju bardzo często cechuje się nikłą ilością opadów i długotrwałą suszą. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak tylko regularnie nawadniać ogród, co pozwoli sprawić, że rośliny w nim rosnące przetrwają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj