Suche oko – przyczyny, objawy, leczenie

Uczucie suchości oka to problem, z którym spotkał się niemal każdy człowiek aktywnie korzystający z nowoczesnych urządzeń elektronicznych i pracujący w pomieszczeniach klimatyzowanych. Czym innym jest jednak odczuwanie tej suchości od czasu do czasu, a czym innym jest ciągły problem z tym związany. W tej drugiej sytuacji bardzo często możemy podejrzewać Zespół Suchego Oka czyli chorobę oczu, która wymaga odpowiedniego leczenia.

Przyczyny suchego oka

Przyczyn powstawania problemów z suchością oczu jest bardzo wiele, a do tych najważniejszych zalicza się wiek pacjenta, zaburzenia hormonalne, zanieczyszczenie powietrza, praca przy komputerze i w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy czy reumatyczne.

Objawy Zespołu Suchego Oka

Typowym objawem, który jako pierwszy jest zauważany przez osoby cierpiące na ZSO jest uczucie pieczenia i dyskomfortu często określane jako uczucie piasku pod powiekami. Niekiedy może pojawić się widzenie przez mgłę, uczucie ciężkości powiek, a rzadziej światłowstręt i swędzenie. Co ciekawe, mimo suchości i niedostatecznego wydzielania łez, osoby cierpiące na Zespól Suchego Oka mogą odczuwać zbyt duże łzawienie, gdy wieje wiatr. Objawy mogą się również nasilać w pomieszczeniu zadymionym czy pełnym kurzu.

Suche oko – diagnoza

Jeśli chory doświadcza opisanych wyżej objawów, to powinien udać się do lekarza okulisty, który przeprowadzi specjalistyczne badania pozwalające wskazać, czy faktycznie mamy do czynienia z Zespołem Suchego Oka. Podstawowymi badaniami są test Schirmera oraz test jakości łez. Ten pierwszy służy do wskazania ile łez produkuje oko w ciągu 5 min. Ten drugi zaś sprawdza jak długo łza utrzymuje się na powierzchni oka.

W niektórych przypadkach, gdy suche oko współwystępuje z dysfunkcją gruczołów Meiboma. Gdy ich funkcjonowanie jest zaburzone film łzowy pozbawiony jest właściwej warstwy lipidowej i nie chroni wystarczająco powierzchni oczu. Do zdiagnozowania takiej sytuacji wykorzystuje się meibografię czyli badanie, które sprawdza zaniki i ubytki w gruczołach Meiboma. Dzięki niemu można odpowiednio dobrać rodzaj leczenia i zaplanować jego wdrożenie.

Leczenie suchego oka

Leczenie Zespołu Suchego Oka może odbywać się na wielu różnych płaszczyznach. Osoby cierpiące z powodu suchego oka powinny dbać o swój wzrok często mrugając, a od czasu do czasu zamykając oczy na kilka sekund. Warto również unikać klimatyzacji, nie przegrzewać pomieszczeń i dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. W zimie warto sięgnąć po nawilżacz powietrza, by suche powietrze nie podrażniało dodatkowo oczu. W leczeniu objawów może pomóc również stosowanie tzw. sztucznych łez czyli specjalnych kropli do oczu, które pomagają nawilżyć powierzchnię oka.

2 KOMENTARZE

  1. Ja na suchość moich oczu stosuję krople bez konserwantów Biolan, te w minimsach. Nie muszę pilnować terminu ważności a i skład kropli wydaje mi się idealny, a wiele już testowałam. Polecam bo można je stosować tez i na soczewki kontaktowe.Pozdrawiam serdecznie

  2. Stosowałam wiele kropel dostępnych na rynku i dla mnie najlepszy jest biolan max w butelce bo nie musze czesto zakrapiac oczu i jest wazny 12 m-cy po otwarciu wiec spokojnie starczy na dluzej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj