Uprawa mieczyków – o czym warto pamiętać?

Wiele osób decyduje się na uprawę w ogrodzie roślin cebulowych. Należy przy tym pamiętać, że posadzenie w jednym miejscu takich kwiatów skutkuje tym, iż nie można tam już posadzić innych roślin cebulowych ze względu na ryzyko chorób grzybowych. Dotyczy to również mieczyków. Warto poznać bliżej te piękne kwiaty pochodzące z południowej i środkowej Afryki.

Mieczyki – co warto wiedzieć?

Mieczyki to rośliny cebulowe, które z bulw wypuszczają pędy, a na nich pojawiają się kwiaty, które cieszą oczy przez kilka tygodni. Mieczyki mają charakterystyczną budowę. Na długich pędach dość gęsto znajdują się rozłożyste kwiatostany. Niektóre spośród ponad 150 odmian posiadają postrzępione brzegi. Warto zauważyć, że mieczyki występują w bardzo wielu kolorach, od różowego, przez bordowy, fioletowy, czerwony, żółty aż do białego. Są również ciekawe odmiany zielono-żółte. Taka różnorodność pozwala na stworzenie wielobarwnego ogrodu, który zachwycać będzie kwiatami w okresie wakacyjnym.

Uprawa mieczyków – czym się charakteryzuje?

Wybierając bulwy mieczyków i chcąc zasadzić je na ogrodowej rabacie trzeba pamiętać, że nie mogą pojawić się w miejscu, gdzie uprawiane były pomidory, ziemniaki, bądź też tulipany. Dodatkowo wybrane miejsce powinno zapewniać odpowiednią ilość słońca, a jednocześnie być osłonięte od wiatru. Budowa mieczyków powoduje, że są one niezwykle wiotkie i należy je zabezpieczać przed silnym wiatrem niewielkimi palikami. Poza odpowiednim miejscem przy uprawie mieczyków konieczny jest dobór odpowiedniej gleby. Powinna być najlepiej ilasto-piaszczysta, a dodatkowo próchnicza i niezbyt kwaśna. Optymalne PH do uprawy mieczyków wynosi 6,5-7. Bulwy mieczyków sadzimy w kwietniu lub maju. Generalnie zasada jest taka, że mieczyki należy sadzić wtedy, gdy temperatura nie spada już poniżej 10 stopni. W przeciwnym razie bulwy zmarzną i mogą nie zakwitnąć. Pod tym względem, ze względu na ciepły klimat z którego pochodzą, są bardzo wymagające. Bulwy należy sadzić na głębokości ok. 12 cm i w rozstawie co ok. 20 cm. To zapewnia im prawidłowy rozwój. Oczywiście przed kwitnieniem należy pamiętać o nawożeniu wczesną wiosną nawozem wieloskładnikowym, przeznaczonym dla roślin cebulowych. Gladiole, czyli mieczyki, powinny zakwitnąć w lipcu lub sierpniu.

Przechowywanie bulw na zimę i ponowne sadzenie

Po przekwitnięciu mieczyków należy usunąć kwiatostany i część pędu, pozostawiając liście. Dzięki temu bulwy przed wykopaniem mogą jeszcze pozyskać potrzebne składniki odżywcze. Bulwy należy wykopać mniej więcej w połowie września. Ważne jest by nastąpiło to przed spadkiem temperatury i zmianą pogody na bardziej deszczową. Gladiole bowiem poza suszą nie tolerują również nadmiernej wilgoci. Gleba dla nich powinna być zawsze umiarkowanie wilgotna. Po wykopaniu bulwy należy osuszyć przez kilka dni w suchym miejscu o temperaturze 22-24 stopni Celsjusza. Po tym czasie należy usunąć resztki pędów i liści, a także oddzielić cebulki przybyszowe. Nowe cebulki należy umieścić w pojemniku zasypanym torfem i przechowywać w temperaturze 5-8 stopni aż do następnego sezonu, czyli w tym przypadku sadzenia w kwietniu bądź maju. Zatem inaczej niż w przypadku niektórych roślin cebulowych, nie sadzi się ich w glebie przed nastaniem zimy, a dopiero wiosną. Cebulki przed sadzeniem należy zaprawić w środku grzybobójczym, który ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób. Dobrze jest również w miarę możliwości nie sadzić mieczyków na tym samym stanowisku.

Wykorzystanie mieczyków w ogrodzie i w domu

Mieczyki, dzięki swojej niewątpliwej dekoracyjności, pięknie prezentują się zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Świetnie sprawdzają się posadzone przy skalniakach. Warto jednak pamiętać, by nie sadzić obok nich lilii ani krokusów, ze względu na ryzyko przenoszenia się chorób. Można je również ścinać na kwiaty do wazonów. Ze względu na wysokość pędów nadają się zwłaszcza do dekoracji dużych sal, np. restauracyjnych, gdzie odbywają się imprezy. Często wykorzystywane są również do dekoracji kościołów. Można je również postawić w dużym wazonie w reprezentacyjnej części salonu.

Warto wiedzieć, że w przypadku zbyt kwaśnej gleby przed posadzeniem mieczyków należy ją zwapniować. Warto dodać również do ziemi ogrodowej trochę kompostu. W przypadku zbitej i ciężkiej ziemi można mieczyki sadzić bardziej płytko, a w przypadku lekkiej należy sadzić głębiej. Stosowanie się do podstawowych zasad uprawy i pielęgnacji pozwoli cieszyć się rokrocznie okazałymi kwiatostanami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj