Zaburzenia nastroju czy depresja u dziecka?

leczenie u psychologa

Depresja to problem, który dotyka nie tylko dorosłych. Bardzo często zmagają się z nią dzieci oraz nastolatkowie. Nie inaczej jest w przypadku zaburzeń nastroju. Jak rozpoznać te problemy, kiedy niezbędne będzie wsparcie psychologa oraz w jaki sposób przebiega proces leczenia? O tym w niniejszym poradniku.

Czym jest depresja?

Mowa tu o grupie zaburzeń psychicznych, których dotyczą różne symptomy. Najczęściej depresja u młodzieży i dzieci objawia się niską samooceną, obniżeniem nastroju, brakiem wiary we własne możliwości, pesymizmem, a nawet myślami samobójczymi. Inne objawy to spowolnienie psychoruchowe, zaburzenia rytmu dobowego (nadmierna senność lub bezsenność), nerwowość, poirytowanie, poczucie winy czy zaburzenia apetytu.

Warto zaznaczyć, że depresja u młodzieży, dzieci czy dorosłych może mieć niespecyficzne objawy. Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić je ze zwyczajnym obniżeniem nastroju, które przecież może dotyczyć każdego. Ponadto osoby, których ten problem dotyka, mogą wyglądać na bardzo zadowolone. Warto więc często rozmawiać z bliskimi i pytać, czy potrzebują pomocy, a w razie potrzeby zaproponować wsparcie specjalisty.

Czym są zaburzenia nastroju?

Zmiana nastroju to stan powszechny, nad którym większość osób ma kontrolę. Jeżeli jednak dochodzi do zaburzeń, trudno wyeliminować negatywne emocje. Jednym z często występujących u dzieci problemów są zaburzenia afektywne dwubiegunowe, podczas których na przemian następuje okres smutku i radości. Kłopoty najczęściej pojawiają się wśród młodzieży, lecz również dotykają dzieci.

Do objawów takiego stanu należy uczucie euforii, przesadny optymizm czy bardzo wysokie mniemanie o sobie. Ponadto dzieci mogą odczuwać mniejszą potrzebę snu, duże rozdrażnienie, zachowania impulsywne, a także tendencję do ryzykownych zachowań. Po zaobserwowaniu tych symptomów należy zasięgnąć opinii psychologa, który zaproponuje skuteczną terapię.

Zaburzenie nastroju a depresja

Depresję u młodzieży czy dzieci można pomylić z zaburzeniami nastroju. Jednak nie wolno samodzielnie stawiać diagnozy. Należy jednak porozmawiać z wychowawcą lub pedagogiem szkolnym, aby sprawdzić, jak dziecko zachowuje się wśród rówieśników i nauczycieli. Będzie to bardzo ważna wiedza dla psychologa, który określi, z jakim problemem zmaga się pociecha.

Jeżeli stan jest poważny, psychoterapię należy połączyć ze wsparciem antydepresantów. Warto jednak pamiętać, że leczenie zaburzeń, a szczególnie depresji wymaga wiele czasu. W takim przypadku kuracja może trwać pół roku lub dłużej, jednak nigdy nie należy z niej rezygnować.

Przed umówieniem się na wizytę warto sprawdzić opinie o specjalistach i wybrać usługi psychologa, który cieszy się pozytywnymi ocenami wśród rodziców młodych pacjentów. Warto zaznaczyć, że odpowiednie wsparcie po pewnym czasie pozwoli ponownie cieszyć się kontaktami z rówieśnikami. Dziecko powróci więc do swoich pasji oraz obowiązków szkolnych. Przekonało się o tym wiele osób, które zaufały ekspertom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj