Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie

Jeśli sprzedajesz swój samochód, masz obowiązek przekazania ubezpieczenia OC nowemu nabywcy i zgłoszenia tego faktu do towarzystwa ubezpieczeniowego, bo za niewykonanie tych dwóch kroków możesz ponieść spore konsekwencje finansowe(ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych). Warto zapamiętać te dwie proste rzeczy, by później nie ponosić niepotrzebnych kosztów.

Jeśli jesteś kupującym powinieneś od sprzedawcy otrzymać dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC. W sytuacji gdy nie otrzymasz tego, masz prawo sam sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony i gdzie. Są sytuacje, że pojazd nie ma ubezpieczenia. W takim razie decydując się na zakup już pierwszego dnia powinieneś zadbać o ubezpieczenie swojego samochodu, bo jego brak skutkuje karami finansowymi. Jeżeli samochód jest ubezpieczony masz dwa wyjścia:

1. Możesz wypowiedzieć dotychczasową umowę, a najlepiej zrobić to od razu by uniknąć dodatkowych kosztów za czas ochrony. Jeżeli ubezpieczenie i firma odpowiada Ci, to nie warto wypowiadać umowy.

2. Możesz skorzystać z ubezpieczenia do końca trwania umowy. Tutaj trzeba mieć na uwadze, że firma ubezpieczeniowa powtórnie może oszacować ryzyko i dostaniemy informację o dopłacie do składki. Dzieje się to w sytuacji, gdy przejmujemy samochód od kierowcy z dużymi zniżkami i bezszkodową jazdą a sami jesteśmy kierowcami niedoświadczonymi. Warto skontaktować się już na samym początku z ubezpieczycielem i dowiedzieć się czy taka rekalkulacja nastąpi.

Kupując czy też sprzedając samochód powinniśmy wiedzieć wszystko o ubezpieczeniu OC, ponieważ za brak wiedzy i błędy możemy zapłacić sporą karę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj