Dlaczego warto czytać dzieciom na dobranoc?

Dlaczego warto czytać dzieciom na dobranoc?

Czytanie książek niezaprzeczalnie ma bardzo wiele zalet. Dopilnujmy, aby nasze dzieci czytały książki, a kiedy jest to jeszcze niemożliwe z powodu ich wieku, czytajmy im na dobranoc, to bardzo ważne.

W ciągu dnia dzieci zajmują się wieloma sprawami: bawią się, rysują, grają, biegają po dworze z rówieśnikami. Te starsze chodzą do szkoły, a po szkole odrabiają lekcje i uczą się. Cały czas mają zajęcie. Podobnie rodzice – przede wszystkim praca, a potem inne czynności, jak zakupy, sprzątanie czy gotowanie. Często nie jesteśmy w stanie wygospodarować wystarczająco dużo czasu, aby spędzić go z naszymi pociechami. Powinniśmy wtedy czytać im wieczorem na dobranoc. Pozytywnie wpłynie to na więzi rodzinne. Dziecko zobaczy, że jest ważne dla rodzica, ponieważ ten znalazł czas, aby posiedzieć przy nim i poczytać książkę. Rozbiegany za dnia maluch w ten sposób wyciszy się i zrelaksuje przed snem.

Lektura na dobranoc znakomicie wpłynie na proces kształtowania się wyobraźni dziecka. Słuchając o jakiejś pasjonującej historii, będzie ono starało się na swój sposób wyobrazić sobie bohaterów, miejsca i zdarzenia, o jakich rodzic czyta. Poszerzy to również słownictwo dziecka. Osłucha się ono z nowymi nazwami i pojęciami, a jeżeli jakieś słowo będzie dla niego zupełnie obce i niezrozumiałe, może zapytać o nie rodzica, a ten mu to wyjaśni.

Czytanie dziecku wpłynie również dobrze na jego koncentrację. Słuchając opowieści, szczególnie jeśli ta będzie ciekawa, dziecko będzie skupiało się wyłącznie na fabule, aby nie umknęły mu żadne istotne wydarzenia. Bardzo ważny jest odpowiedni wybór książki. Musi ona zainteresować dziecko, w innym wypadku, zamiast zachęcić do czytania i pokazać, że to świetna rozrywka, niestety je zniechęcimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj