Rodzinne posiłki, czyli dania dla dzieci i dorosłych

Debiutujący rodzice niejednokrotnie napotykają na swojej drodze przeszkody i liczne wyzwania, z którymi trudno im sobie poradzić. Jedne z pierwszych problemów mogą dotyczyć choćby żywienia malucha. Wtedy rodzicom wydaje się, że dziecko powinno jeść potrawy przygotowane tylko specjalnie dla niego. A tymczasem – daniami dla dzieci mogą być też posiłki jedzone przez ich rodziców. Wystarczą tylko niewielkie modyfikacje, aby wszyscy domownicy mogli spróbować tych samych smaków, bez konieczności przygotowywania kilku dań osobno.

Jakie dania przygotowywać dla dzieci?

Przede wszystkim, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytania… Warto jednak zadbać, aby dania dla dzieci były smaczne, zbilansowane i kolorowe. Nie należy używać zbyt dużej ilości przypraw i ziół, aby maluch na początku poznał i przyzwyczaił się do naturalnego smaku owoców, warzyw, kasz czy mięsa. W późniejszych latach można powoli wprowadzać więcej intensywnych przypraw, żeby jeszcze bardziej urozmaicać smak znanych już potraw. Dla dzieci z powodzeniem można przygotowywać zupy kremy, których podstawą będzie domowy bulion, naleśniki z różnymi farszami, kotleciki i zapiekanki warzywne. Porcją owoców może być natomiast koktajl ze zmiksowanych owoców z dodatkiem wody, mleka lub napoju roślinnego, sałatka owocowa złożona z sezonowych produktów czy ciasto z dużą ilością pysznych i soczystych np. jagód, truskawek, czereśni, malin czy jabłek.

Dania dla dzieci i ich wpływ na rozwój malucha

Odpowiednio zbilansowana i różnorodna dieta jest podstawą zdrowego stylu życia. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Najmłodsi również powinni znaleźć na swoich talerzach składniki, które wspomagać będą prawidłowy rozwój ich organizmów. Właśnie dlatego, w daniach dla dzieci warto umieszczać odpowiednie dla ich wieku porcje owoców, warzyw, pełnoziarniste kasze, ryże i makarony, a także nabiał, chude mięso i ryby (więcej inspiracji znajdziesz na https://blog-juniorangin.pl/category/jedzenie/). Takie posiłki powinny być przygotowywane w ten sposób, aby nie straciły swoich wartości odżywczych. Pociecha w wieku przedszkolnym czy szkolnym potrzebuje bowiem wielu witamin, minerałów. Nie powinno się także unikać zdrowego tłuszczu, jak choćby ten pochodzący z oleju słonecznikowego, orzechów i pestek czy ryb. Prawidłowa dieta jest niezwykle ważna dla dziecka – ma wpływ na rozwój psychiczny i fizyczny, w tym na narządy wewnętrzne, wszystkie zmysły, samopoczucie, budowanie naturalnej odporności oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych, które coraz częściej dotykają także najmłodszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj