O planowaniu posiłków mówi się obecnie coraz więcej. Podkreśla się, że jest to sposób na oszczędzanie czasu, pieniędzy i samego jedzenia. Wszystko jest bowiem dokładnie przemyślane i nie ma miejsca na improwizację. Dzięki temu codziennie możemy zaserwować rodzinie pyszne i urozmaicone posiłki, które powstanie w kilkanaście minut ze składników zgromadzonych wcześniej w własnej kuchni.
Jak ułożyć tygodniowe menu dla całej rodziny?
Jeszcze niedawno mało kto planował swoje posiłki. Zwykle zastanawialiśmy się nad tym, co zjemy na obiad dopiero po powrocie do domu lub w czasie popołudniowej wizyty w sklepie. Tym sposobem na naszym stole często pojawiały się tak zwane gotowce, czyli dania przygotowane znacznie wcześniej, które po otwarciu należy jedynie podgrzać w kuchence mikrofalowej lub w piekarniku.
Dziś, ze względu na rosnącą świadomość na temat wpływu jedzenia na nasze zdrowie, a także szybkie tempo życia, staramy się optymalizować swój czas spędzany na wykonywaniu codziennych obowiązków. Do nich też zalicza się właśnie przygotowywanie posiłków. Jak zatem nieco unowocześnić i usprawnić ten proces? Przede wszystkim raz w tygodniu warto opracować listę posiłków na najbliższe dni. Na początku przyda się zestaw szybkich, smacznych i sprawdzonych posiłków, które smakują naszej rodzinie. Potem przystępujemy do rozpisania konkretnego menu. Tu musimy też wziąć pod uwagę nas czas – na dni pełne zawodowych i domowych obowiązków, warto rozpisać dania szybkie i niewymagające, które można przygotować nawet na kilka dni. Jeśli natomiast któregoś dnia możemy poświęcić na gotowanie nieco więcej czasu – wtedy w to miejsce wpisujemy np. jakieś nowe danie lub taki posiłek, którego samo przygotowanie zajmuje więcej czasu.
Trudna sztuka tworzenia list zakupów
Gdy już uda nam się opracować listę posiłków na kilka kolejnych dni lub w najlepszej sytuacji – na cały tydzień, przychodzi czas na kolejną listę. Tym razem listę zakupów. Mając pod ręką rozpiskę zaplanowanych dań, znacznie łatwiej nam jest wypisać to, czego brakuje w lodówce lub domowej spiżarni. Taka lista zakupów pozwoli nam lepiej zapoznać się z asortymentem popularnych sklepów i wybrać ten, którego oferta jest dla nas najbardziej korzystna. W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze płacąc mniej za dokładnie te same produkty. W tworzeniu spisu posiłków i listy zakupów mogą nam też pomóc aktualne promocje – w nich znaleźć możemy bowiem tańsze, ale pełnowartościowe produkty, z których również możemy przygotować pyszne dania dla całej rodziny. Takie planowanie pozwoli nam też ograniczyć czas spędzony w sklepie – spośród całej gamy produktów wybieramy jedynie te, które wykorzystamy w najbliższej przyszłości. Dzięki temu możemy też raz w tygodniu zrobić większe zakupy, bez konieczności wstępowania do marketu podczas każdej drogi powrotnej z pracy do domu.
Przemyślane posiłki niosą za sobą wiele zalet. I choć początkowo takie zadanie może wydawać się skomplikowane i pozbawione jakiejkolwiek spontaniczności, to jednak jest to błędne założenie. Możemy bowiem bazować na wybranych przepisach, a do przygotowania każdego z nich używać takich produktów, na jakie akurat mamy ochotę. Natomiast czas spędzony w kuchni na zastanawianiu się, co dziś pojawi się na stole – wykorzystać na same przyjemności, jak wspólne zabawy z rodziną lub rozwijanie własnych pasji i zainteresowań.