Recykling makulatury wpływa korzystnie na ochronę środowiska

Czy wiesz, że około 50% zużywanego w Polsce papieru, poddaje się procesowi recyklingu? Niewątpliwie jest do dobra statystyka, ale mogłaby być znacznie lepsza. Dobrym przykładem może być Szwecja, gdzie recyklingowi poddawane jest 80% zużywanej makulatury. Każdy z nas powinien być bowiem świadomy korzyści wynikających z segregowania i przetwarzania odpadów. Dzięki takim praktykom przyczyniamy się do ochrony naszego środowiska, które każdego dnia wyniszczane jest przez nieodpowiedzialne działania człowieka. Mowa tutaj o wycince lasów, a także o nieprawidłowej segregacji odpadów. Dlatego właśnie warto zainteresować się choćby tematem recyklingu makulatury i tym samym wspomóc ratowanie naszego środowiska.

Czym jest recykling makulatury i jak przebiega?

Recykling makulatury jest procesem, który polega na powtórnym wykorzystaniu odpadów do produkcji nowych artykułów. Warto jednak zaznaczyć, że proces ten może zaczynać się już w naszych domach, kiedy to zaczniemy odpowiednio segregować odpady przeznaczone do ponownego wykorzystania. Wystarczy, że do specjalnego pojemnika na papier, będziemy wrzucać makulaturę, która może zostać poddana recyklingowi (więcej na ten temat na http://www.sawo-recykling.pl/skup_makulatury.html). Do takiego kontenera nie należy natomiast wrzucać:

  • tapet,

  • zatłuszczony papierowych opakowań,

  • papieru termicznego i faksowego,

  • artykułów higienicznych,

  • kolorowego papieru lakierowanego,

  • worków po cemencie i innych materiałów budowlanych.

Makulatura, która będzie namoczona, może zawierać także zanieczyszczenia biologiczne. Skutkować to będzie zmniejszeniem się właściwości włókienniczych papieru, co z kolei może całkowicie uniemożliwić jego recykling.

Korzyści wynikające z recyklingu makulatury

Recykling makulatury korzystnie wpływa na poprawę jakości środowiska – nie tylko zmniejsza konieczność wycinki drzew do pozyskania nowego surowca, ale także pozwala zminimalizować ilość odpadów zalegających na wysypiskach śmieci. Większość makulatury z jaką mamy do czynienia może z powodzeniem zostać wykorzystana przynajmniej kilkukrotnie i po kolejnym użyciu znów trafić do obiegu. Wystarczy tylko, że udamy się do odpowiedniego punktu skupu makulatury i oddamy tam zgromadzoną przez nas makulaturę, która od wielu lat jest dla nas samych jedynie zajmującym miejsce zbieraczem kurzu. Z pewnością zyskamy na tym my i otaczające nas środowisko, w którym przyszło nam funkcjonować na co dzień. To wszystko możliwe jest dzięki prostej czynności, jaką jest recykling makulatury, który nie wymaga od nas specjalnego przygotowania, dlatego możemy zająć się nim już dziś!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj