Nowoczesne osłony okienne – żaluzje drewniane czy rolety?

Dopiero urządzasz swoje wymarzone mieszkanie? A może chcesz zadbać o dekoracje okienne, choć wcześniej nie było to dla Ciebie istotne? Zastanów się, co będzie lepszym wyborem: standardowe rolety czy nowoczesne żaluzje drewniane.

Żaluzje drewniane – zalety

Żaluzje drewniane wpisują się w aktualne ekotrendy wykorzystywania naturalnych materiałów we wnętrzach. Są więc nowoczesne, pasują do stylizacji minimalistycznych, industrialnych, ale i rustykalnych, a nawet tradycyjnych. Współgrają z drewnianymi meblami i podłogami, uzupełniając je i budując jeden spójny obraz.

Takie żaluzje są nie tylko uniwersalne, ale też niezwykle estetyczne. Nadają pomieszczeniom przytulnego charakteru, wprowadzają intymny nastrój. Drewniane żaluzje dobrej jakości mogą służyć przez długie lata, nawet przy zmianie wystroju pomieszczenia!

Oprócz tego są również funkcjonalne: zabezpieczają wnętrza przed nadmiarem światła oraz ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Ponadto drewno jako materiał izoluje, chroniąc przed upałami i mrozami.

Żaluzje drewniane – wady

Pomimo naprawdę wielu zalet, żaluzje drewniane posiadają także wady. przede wszystkim materiał, z którego są wykonane – czyli drewno – jest bardzo specyficzny. Niektóre modele żaluzji są przez to po prostu ciężkie, a więc i trudne w podnoszeniu i opuszczaniu.

O drewno trzeba też dbać w określony sposób. Najlepiej jest zastosować preparaty do drewna, zmniejszające przyczepność kurzu – wtedy konserwacja i czyszczenie ograniczają się do sporadycznego przecierania odpowiednią szczotką.

Wybierając żaluzje drewniane, trzeba też być pewnym ich jakości i stanu impregnacji. W innym razie mogą być nieodporne na ekspozycję w słońcu czy wilgoć!

Większość wad żaluzji drewnianych można łatwo wyeliminować. Jeśli szukasz takich żaluzji w najlepszej jakości, zajrzyj tutaj: https://www.karnix.pl/zaluzje-drewniane-9870.html

Rolety – zalety

Rolety mają bardziej uniwersalny wygląd niż żaluzje drewniane, więc bez problemu dopasujesz je do już istniejącego i udekorowanego pomieszczenia. Do wyboru masz nie tylko rodzaj i kolor tkaniny rolety, ale też jej typ, np. dzień noc.

Wybierając rolety w kasecie, wybierasz też bezinwazyjny montaż, bezpośrednio na ramie okiennej. Brak wiercenia, brak problemów – w razie znudzenia się tego typu osłoną okna… wystarczy ją zdjąć! Jest to więc świetne rozwiązanie, jeśli wynajmujesz mieszkanie.

Rolety w kasecie są także bardzo dyskretne – cały mechanizm ukryty jest wewnątrz. Kaseta chroni też samą tkaninę przed osadzaniem się na niej kurzu czy blaknięciem.

Rolety – wady

Na niekorzyść rolet materiałowych zdecydowanie przemawia estetyka… Chociaż można to ograniczyć dobierając kolor i materiał do wyglądu pomieszczenia.

Oprócz tego materiał łatwiej wchłania kurz (kaseta chroni rolety, gdy są zwinięte!) oraz łatwiej jest go pobrudzić – a wszystkie zanieczyszczenia znacznie trudniej jest usunąć niż w przypadku żaluzji drewnianych. Tkaniny są też zazwyczaj mało odporne na ekspozycję na słońce (wyblakają).

Jako że rolety dopasowujemy do wnętrza, to przy zmianie wystroju pomieszczenia trzeba również pamiętać o ich wymianie.

Poszukujesz rolet w kasecie? Najciekawsze propozycje znajdziesz na stronie renomowanego producenta, firmy Karnix – https://www.karnix.pl/rolety-w-kasecie-bezinwazyjne.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj