Gruntowe i powietrzne pompy ciepła

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych metod ogrzewania budynków. Choć inwestycja na początku jest kosztowna, to potem jej eksploatacja jest ekonomiczna. Czym jest pompa ciepła, jak działa oraz jakie są jej najpopularniejsze rodzaje spotykane na rynku.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to system, który nie opiera się na paliwach. Stąd nie wytwarza on spalin ani popiołu. Działa ona przy użyciu energii elektrycznej, ale stanowi ona tylko 20% energii zużywanej przez pompę. Reszta to tzw. odnawialne źródła energii. Powietrze trafia do pompy ciepła, a następnie przechodzi przez dwa wymienniki ciepła skraplacz i parownik. Jest ono ogrzewane i dzięki temu ogrzewa dom. Pompa ciepła działa na podobnej zasadzie co klimatyzatory, tylko obieg jest odwrócony.

Najczęściej stosowane rodzaje pomp ciepła

Obecnie na rynku dużą popularnością cieszą się dwa rodzaje pomp ciepła. Są to gruntowe i powietrzne pompy ciepła. Opierają się one na różnych zasadach działania, ich montaż wygląda inaczej i cenna też jest inna. Zalecany jest on w różnych przypadkach.

Powietrzna pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła jest tańsza od gruntowej, gdyż jej cena waha się w granicach 20-40 tysięcy złotych. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju pompy, jej producenta itp. Działa ona na zasadzie pobierania powietrza, które jest ogrzewane wewnątrz pompy. Powietrzne pompy ciepła są bardziej narażone na zmiany temperatury na zewnątrz oraz są droższe w eksploatacji niż gruntowy odpowiednik. Jednak można je wykonać w każdym domu, nawet jeśli nie ma możliwości wykonywania odwiertów.

Gruntowa pompa ciepła

Koszt gruntowej pompy ciepła jest wyższy, gdyż kosztuje nie mniej niż 50 tysięcy złotych. To w przypadku powietrznych pomp ciepła górna granica. Co więcej, do instalacji gruntowej pompy ciepła konieczne jest wykonanie odwiertów na działce, co wiąże się z koniecznością wprowadzenia ciężkiego sprzętu na teren posesji. Niemniej pompy gruntowe są tańsze i bardziej efektywne w utrzymaniu oraz odporne na wahania temperatury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj