Glukozamina naturalna, czy warto ją stosować?

Są składniki odżywcze, o których istnieniu dowiadujemy się na różnych etapach życia. Jednym z nich jest glukozamina naturalna. Jest składnikiem licznych preparatów, stosowanych w celu łagodzenia bólu stawów. Wspomaga ich sprawność nie tylko u osób starszych, ale przede wszystkim aktywnych.

Kontrowersyjna glukozamina naturalna

Stosowanie tego specyfiku ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Ci pierwsi wskazują, że glukozamina znacznie łagodzi ból i niesprawność, jaka jest efektem zwyrodnienia stawów. Drudzy uważają, że to po prostu placebo, które działa bardziej na psychikę niż konkretny problem. Ważnym argumentem w dyskusji są potwierdzone badania kliniczne. Wynika z nich, że glukozamina naturalna, która jest ważnym budulcem, występującym w chrząstce stawowej ma korzystny wpływ na kondycję stawów. Kiedy warto pomyśleć o jej stosowaniu? Na pewno podczas dużego wysiłku fizycznego a zwłaszcza większego obciążenia stawów. Przydaje się także osobom z nadwagą i w podeszłym wieku. Naturalnym źródłem glukozaminy są raki, krewetki, kraby, małże.

Wzmocnienie stawów

Ludzki organizm posiada wiele składników, niezbędnych do sprawnego funkcjonowania. Glukozamina jest aminocukrem, który można suplementować i w tej wersji jest dobrze tolerowana. Dlaczego warto po nią sięgać? Ponieważ bierze udział w syntezie substancji budulcowych chrząstki stawowej. Dzięki temu można ją zregenerować, wzmocnić nawet w sytuacji, gdy stawy są już bardzo zmienione przez chorobę. Pacjenci, cierpiący na choroby reumatyczne mogą ją przyjmować razem z lekami przeciwbólowymi i steroidami. Ocenia się, że największą wartość terapeutyczną ma siarczan glukozaminy. Aż 90 proc. czynnej substancji trafia do krwiobiegu. Glukozamina naturalna jest dostępna również z dodatkiem innych substancji, które także dobroczynnie wpływają na stawy. To między innymi kolagen oraz kwas hialuronowy. Dużym plusem jej stosowania jest to, że nie wchodzi w interakcje z innymi lekami. Ma to znaczenie zwłaszcza dla pacjentów, którzy przyjmują spore ilości leków i obawiają się dodatkowych skutków ubocznych.

Glukozamina naturalna jak każdy preparat powinna być stosowana w odpowiednich, nieprzekraczalnych dawkach. Może powodować uczulenie u osób, które nie tolerują owoców morza, ponieważ niektóre preparaty są produkowane z pancerzy organizmów morskich. Bez konsultacji z lekarzem nie powinni po nią sięgać diabetycy, ponieważ ma ona wpływ na poziom insuliny we krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj