Dobór napędu do bramy skrzydłowej, jak i dobór napędu do bramy przesuwnej są kluczowe, ponieważ wpływają na późniejsze użytkowanie bramy. Właściwie dopasowana automatyka wpływa także na bezpieczeństwo codziennego korzystania z bramy oraz z posesji. W związku z tym, warto wiedzieć, czym się sugerować dobierając napęd do bramy przesuwnej, a na co zwracać uwagę przy doborze napędu do bramy skrzydłowej.
Jak wybierać napęd do bramy skrzydłowej?
Wiodący producenci oferują napędy do bram skrzydłowych, które są nowoczesne i mają imponujące parametry. Specjaliści podkreślają, że najważniejsze jest kierowanie się takimi wyznacznikami jak: długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła bramy, intensywność korzystania z bramy na co dzień oraz osadzenie zawiasu odnośnie osadzenia położenia słupka. Długość skrzydła bramy to parametr podstawowy. Otóż, każdy siłownik ma w karcie katalogowej dookreśloną maksymalną długość skrzydła, jaką jest w stanie obsłużyć. Istotny jest rodzaj wypełnienia konstrukcji skrzydła. Skrzydła zabudowane blachą są podatne na podmuchy wiatru, jakiego siła przenoszona jest bezpośrednio na korpus siłownika. To cenna wskazówka, gdyż pokazuje, że trzeba wybierać siłowniki o większej mocy. Warto też rozważyć zastosowanie elektrozamka, utrzymującego skrzydło bramy w pozycji zamknięcia. W przypadku gdy centrala siłownika posiada wejście na elektrozamek nie ma problemów z instalacją. Kolejnym ważnym parametrem jest ciężar skrzydła bramy. Dobierając napęd do bramy skrzydłowej trzeba sugerować się informacjami od producenta. Każdy z nich, oferując napędy do bram skrzydłowych wyznacza maksymalny ciężar jednego skrzydła. Nie należy dobierać siłowników pracujących na granicy możliwości bramy. Bezpieczny zapas powinien wynosić około 25%, ponieważ to przedłuży okres przydatności w elementach przekładni siłownika. Następny parametr to intensywność użytkowania bramy. Siłowniki są zwykle podzielone pod względem możliwości pracy przydomowej oraz pracy intensywnej. Praca intensywna to praca większa niż 50 cykli na dobę. Dlatego na osiedlach mieszkaniowych dobiera się siłowniki na napięciu 24 V. Są one w stanie wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia. Ostatni ważny parametr przy doborze napędu do bramy skrzydłowej to osadzenie zawiasu względem krawędzi słupka. Trzeba poznać dane techniczne, bezpośrednio związane z montażem siłownika na bramie skrzydłowej.
Jak wybierać napęd do bramy przesuwnej?
Dobierając napęd do bramy przesuwnej należy sugerować się rozmiarem, ciężarem, częstotliwością i szybkością otwierania. Wtedy brama będzie działała bez zarzutu zarówno na posesji prywatnej, jak i na osiedlu mieszkaniowym. Aktualnie automatyka do bram przesuwnych bazuje na zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w poszczególnych napędach, dlatego są one maksymalnie funkcjonalne i bezpieczne. Dlatego, wybierając napęd do bramy przesuwnej, podobnie jak napędy do bram skrzydłowych warto zawsze wybierać rozwiązania od najlepszych producentów. Wszystkie, dostępne na rynku napędy są szybkie i niezawodne. Montaż wraz z ich zaprogramowaniem nie sprawia żadnego kłopotu. Warto wiedzieć, że elektromechaniczne siłowniki mają wbudowaną centralę sterującą oraz zintegrowany radioodbiornik. W związku z tym, są trwałe, niezawodne i łatwe w montażu. Nie można też zapominać o imponujących parametrach użytkowania i estetyce wykonania. Nowoczesne napędy wyposażone są nawet w schłodzony silnik oraz czujnik temperatury. Zautomatyzowane bramy przesuwne są bardzo bezpieczne i gwarantują najwyższy komfort. Podczas wyboru napędu zawsze należy dowiedzieć się jak najwięcej o siłowniku. W bramach przesuwnych standardowa opcja to opcja „otwarcie – zamknięcie”. Poza tym, można wybrać opcję „otwarcie – zatrzymanie – zamknięcie” albo częściowe otwarcie dla wpuszczenia pieszego. Za płynne działanie bramy odpowiada enkoder, umieszczony bezpośrednio w siłowniku. Enkoder może też przerwać pracę siłownika, jeśli tylko odkryje przeszkody na swojej drodze. Oczywiście, poza samym napędem warto też decydować się na akcesoria dodatkowe. Każda brama przesuwna jest specjalnie zaprojektowanym profilem stalowym lub aluminiowym, posiadającym wycięcie na środku. To właśnie na bazie tego wycięcia buduje się całą konstrukcję. W związku z tym, prawidłowe wykonanie i wyregulowanie bramy jest konieczne. Należy bardzo dokładnie przyjrzeć się parametrom danej bramy i na tej podstawie wytypować napęd. Pod uwagę należy wziąć: ciężar i długość bramy, usytuowanie listwy zębatej oraz częstotliwość użytkowania. To pozwoli wzorcowo zaprogramować centralę sterującą. Oczywiście, powinni się tym zająć profesjonaliści, którzy będą wiedzieli jak wszystko zrobić pod kątem bramy. Dotyczy to każdego rodzaju bramy. Nie ulega wątpliwości, że każda brama musi być dobrze dopasowana, a później automatyka musi być do niej przystosowana. Jedynie to przez wiele lat pozwala się cieszyć bardzo dużym komfortem. Napęd to podstawa w działaniu każdej bramy i właśnie dlatego należy dokładnie przygotować się przed jego wyborem.