Czytanie znów staje się modne i coraz więcej osób sięga po książki. Widać to także w statystykach, bo po co najmniej jedną książkę w ciągu roku sięga 44% Polaków, po 1-2 16%, a aż 17% deklaruje, że czyta więcej niż pięć książek. Stąd zaaranżowanie biblioteczki w domu to dobra decyzja, gdyż można gromadzić otrzymane w prezencie i zakupione pozycje książkowe. Biblioteka sprawia, że twój dom prezentuje się nieco klasycznie, ale też bardziej inteligencko. Poznajcie top 5 ciekawych rozwiązań, jak przygotować bibliotekę w domu.
Top 1:Dobre oświetlenie w domowej czytelni to podstawa dlatego postaw na lampę podłogową do czytania
Do domowej biblioteki warto wybrać lampy podłogowe do czytania. Jeśli stawia się w niej dwa fotele po dwóch stronach pomieszczenia, to obok każdego można postawić taką lampę. Należy oczywiście pamiętać, że istotne znaczenie ma fakt, by takie rozwiązanie nie zaburzało ergonomii wnętrza. Czasem lepsza może okazać się lampa ścienna w postaci kinkietu zamontowana na odpowiedniej wysokości, choć niewątpliwie lampa podłogowa do czytania jest reprezentacyjnym elementem przestrzeni, zwłaszcza gdy wybierze się taką z dekoracyjnym kloszem, np. zdobionym kryształkami.
Top 2: Praktyczne regały wiszące, które nie zajmują wiele przestrzeni użytkowej
Na pewno najważniejszym elementem domowej biblioteczki są regały. Można zdecydować się na te tradycyjne, czy też posadowione na nóżkach. Regały w stylu industrialnym w formie drabinki także świetnie się sprawdzają do wnętrza w tym właśnie stylu. Jeśli dominuje w nim stylistyka glamour, postawcie na regały na wysoki połysk wykonane z płyty MDF. Kolorystyka regałów może być przeróżna. Ważne, by były widoczne, zatem jeśli przestrzeń pomalowana jest na biało, to najlepiej wybrać brązowe lub czarne regały. Z kolei do wnętrza odmalowanego na szaro sprawdzą się zarówno brązowe, czarne, jak i białe. Wiszące regały nie zajmują dużo przestrzeni i pozwalają na lepsze wykorzystanie dostępnego miejsca. Oczywiście trzeba tu pamiętać o powieszeniu regałów na odpowiedniej wysokości, która będzie wygodna dla czytelników.
Top 3: Wygodne miejsce, które pozwoli zagłębić się w świat przedstawiony, czyli szezlong, kanapa lub niewielki narożnik
Na pewno niezbędne jest wygodne miejsce do czytania. W stylizowanym wnętrzu w stylu glamour można postawić na szezlong. Wbrew pozorom jest to wygodny mebel, który sprawdzi się do czytania. Kanapa będzie odpowiednim wyborem, gdy więcej osób naraz będzie chciało korzystać z biblioteki. W takiej sytuacji można postawić też na narożnik albo dwa fotele. Przyda się też mimo wszystko stolik kawowy, bo jednak można odłożyć na niego czytaną książkę albo postawić na nim właśnie filiżankę kawy czy herbaty, którą popija się w trakcie czytania.
Top 4: Postaw na elementy wiszące, a także dzielące przestrzeń takie jak szklane ścianki działowe
Jeżeli biblioteczka jest wydzielona na przykład na dużej otwartej przestrzeni salonu, to można ją wyodrębnić stosując szklane ścianki działowe i szklane drzwi. W ten sposób powstanie osobne wnętrze, które jednak będzie częścią większej przestrzeni i nie będzie przytłaczać użytkownika. Ścianki mogą być dodatkowo dźwiękoszczelne. Dzięki temu osoba, która będzie chciała pójść poczytać, będzie mogła się odizolować i skupić na lekturze. Jeżeli chcesz dodatkowo upiększyć ściany w biblioteczce, to na pewno możesz pomiędzy regałami umieścić stylowy zegar. Może być to także miejsce na powieszenie plakatu czy grafiki w antyramie i passe partout.
Top 5: wybierz ciekawe podpórki na książki, które ozdobią regały
W biblioteczce nie może zabraknąć też elementów funkcjonalnych takich jak podpórki na książki. Któż z nas nie miał kiedyś sytuacji, że po wyciągnięciu jednej książki, wszystkie inne na półce runęły. A takiej sytuacji można uniknąć wystarczy postawić na stylowe podpórki do książek. Mogą być wykonane z metalu i zakończone ciekawą figurką zwierzątka czy ludzika. Podpórki mogą być też kolorowe i urozmaicające design półki.
Warto jeszcze podświetlić półki w biblioteczce. Do tego celu mogą posłużyć taśmy LED RGBW.