Najczęstsze błędy popełniane w formalnych stylizacjach. Krótki poradnik jak uniknąć wstydu

Wpadki chodzą po ludziach, choć po niektórych często. Jednak na błędach można, a nawet trzeba się uczyć. Choć lepiej uczyć się na cudzych błędach, a nie swoich. Zatem koniecznie przeczytajcie jakie najczęstsze błędy popełniane są w formalnych stylizacjach i jak uniknąć wstydu. Już na samym początku zdradzimy Wam, że skórzany pasek męski jest jedynym słusznym wyborem. Zatem do dzieła.

Formalny strój – tylko koszula z długim rękawem

Błędów można łatwo uniknąć. Wystarczy tylko znać podstawowe zasady savoir vivre. Otóż warto wiedzieć, że w przypadku strojów formalnych konieczne jest noszenie koszul z długim rękawem. Tylko taka pozwala uniknąć wstydu. Nawet latem i przy temperaturze plus 30 stopni Celsjusza absolutnie nie można ubierać koszuli z krótkim rękawem. Zatem co zrobić, gdy jest bardzo upalnie? Nasza rada nie jest pewnie odkrywcza, ale pozostaje tylko podwinąć rękawy. Zatem koszulę na formalne okazje to tylko i wyłącznie koszule z długim rękawem. Pamiętajcie też o kolorystyce. Tutaj wskazany jest tylko i wyłącznie kolor biały. Natomiast, gdy stopień formalności nie jest już tak wysoki to możecie pozwolić sobie na nutę luzu i ubranie koszuli z krótkim rękawem.

Rozmiar odzieży ma znaczenie

Obecnie wiele osób popada w skrajności, ubiera albo bardzo dopasowaną odzież, która jest wręcz za mała, albo za dużą i wygląda w niej, niczym w worku pokutnym. Jedno i drugie jest złe i niestety całkowicie zaburza proporcje sylwetki. Taki też błąd popełniany jest w bardzo formalnych stylizacjach. Trzeba tutaj pamiętać, że ubrania mają leżeć, a nie wisieć, ale też nie opinać. Zatem koszula nie może absolutnie się rozchodzić, bo jest to w złym tonie i guście, ponadto należy wybrać model dopasowany do sylwetki. Mężczyźni szczupli, którzy chcą podkreślić sylwetkę mogą wybrać model slim fit, z kolei panowie z niedoskonałościami lepiej prezentują się w koszuli regular fit, która wyszczupla sylwetkę i ukrywa mankamenty. Ponadto formalny strój wymaga ubrania spodni w kant. Żadne długie spodnie, a co gorsza takie w wersji 7/8 nie zastąpią spodni garniturowych.

Pasek męski – zawsze i wszędzie!

Kolejny częsty błąd w przypadku formalnych stylizacji to brak paska. Otóż pasek męski należy nosić do każdych spodni poza tymi z fraku, wszak wtedy trzeba założyć specjalny pas. Jeżeli ubieracie garnitur to koniecznie musicie mieć też pasek i tutaj ważna jest także jego kolorystyka, ale i rodzaj materiału. Klasyczne skórzane męskie paski w kolorze czarnym są najbardziej formalny, a jednocześnie pasują do większości eleganckich garniturów. Ważne jest też samo jego zapięcie, którym nie może być automatyczna klamra. Otóż należy wybrać klasycznie zapinany pasek męski, czyli model z dziurkami. Swoistą „zbrodnią” jest nie tylko brak paska, ale również założenie parcianego modelu, czy też zdobionego ćwiekami.

Krótki przewodni po butach

Do formalnych stylizacji można ubierać tylko eleganckie buty, które ponadto muszą pasować kolorystycznie do całości. O ile sporadycznie zdarzają się przypadki panów będących na bardzo formalnej uroczystości w adidasach, tak niestety nagminnie zakładane są mokasyny. A mokasyny nawet ze skóry nie są formalne, ani też eleganckie. Wpisują się bardziej w codzienną elegancję. Zatem sprawdzą się do smart casualowych stylizacji, ale nie eleganckich. Zatem należy unikać takiego błędu. Najlepszym wyborem są buty z zamkniętą przyszwą, czyli częścią cholewki buta, która znajduje się nad przednią częścią stopy. Ponadto najbardziej eleganckie są modele wykonane ze skóry licowej. Należy unikać butów zamszowych, czy ze skóry nubukowej. Ważny jest też sam kolor. Na formalnych imprezach konieczne jest założenie butów w kolorze czarnym. Najlepiej wybrać oksfordy, ewentualnie derby, które są także ponadczasowe i takie buty nie wychodzą z mody. A więc warto stawiać na klasykę.

Stosowanie savoir vivre wcale nie jest trudne, a jednocześnie jest wskazane, jeżeli chcemy prezentować się stylowo i nie popełniać gaf. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, a mianowicie pamiętajcie, że w formalnym stroju obowiązuje też noszenie krawatu, bądź muszki i również tutaj należy stawiać na klasykę i nie wybierać modelów w groszki, czy animacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj