Czy można uniknąć nietrzymania moczu po porodzie?

Przyjście dziecka na świat otwiera zupełnie nowy etap w życiu każdej kobiety. Nowe wyzwania, mnóstwo radości i dumy, jaką daje posiadanie potomka. Czasem niestety zdarza się, że świeżo upieczonej mamie zaczynają doskwierać pewne dolegliwości poporodowe. Jedną z nich jest nietrzymanie moczu. Czy można go uniknąć? Które kobiety są narażone na wystąpienie NTM?

Inkontynencja moczowa – co to takiego?

Inkontynencja moczowa, czyli po prostu nietrzymanie moczu, to stan, w którym mocz oddawany jest niezależnie od woli. W wyniku NTM może dochodzić do tylko częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza. W prawidłowych warunkach mocz produkowany przez nerki i spływający do pęcherza powinien w nim pozostać, dopóki pęcherz się nie zapełni. Za utrzymanie moczu w pęcherzu odpowiadają mięśnie dna miednicy, które zaciskają cewkę moczową, uniemożliwiając przypadkową mikcję.

Gdy pęcherz będzie pełny, do mózgu powinien dotrzeć sygnał, który spowoduje, iż zaczniemy odczuwać potrzebę oddania moczu. Następnie mózg powinien przesłać sygnał, który sprawi, że oddamy mocz w sposób świadomy i kontrolowany. Jeżeli na którymś z etapów występują nieprawidłowości, mówimy o NTM.

Typy NTM i ich przyczyny

Istnieją różne typy NTM. Podstawowe to wysiłkowe nietrzymanie moczu, NTM z przepełnienia oraz z naglącym parciem. Ponadto może występować przemijające nietrzymanie moczu, spowodowane np. zapaleniem pęcherza czy przyjmowaniem określonych leków.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia dotyczy głównie mężczyzn cierpiących na choroby gruczołu krokowego, m.in. na jego powiększenie, które stanowi przeszkodę w swobodnym oddawaniu moczu. Za nietrzymanie moczu z naglącym parciem odpowiada nadmierna, nieprawidłowa aktywność pęcherza. Z kolei najczęściej występującym typem jest wysiłkowe NTM. Jego przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy i to właśnie on zazwyczaj odpowiada za nietrzymanie moczu po porodzie, a niejednokrotnie już na etapie ciąży.

Nietrzymanie moczu po porodzie – które kobiety są w grupie ryzyka?

Jako że za nietrzymanie moczu po porodzie wiąże się z wysiłkowym NTM, które wywołane jest osłabieniem mięśni dna miednicy, prawdopodobieństwo jego wystąpienia wzrasta wraz z liczbą przebytych ciąż i porodów. Mówiąc obrazowo, im bardziej mięśnie Kegla są „eksploatowane”, tym większe jest zagrożenie, że ulegną osłabieniu i przestaną działać prawidłowo.

Czynnikiem wpływającym na osłabienie mięśni jest także nadwaga/otyłość rodzącej. Ponadto wystąpieniem NTM zagrożone są mamy, które przebyły poród zabiegowy (przebiegający z komplikacjami), u których doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza, jak również których dzieci miały masę urodzeniową powyżej 4 kg.

Naturalnie wyżej wymienione to tylko czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nietrzymania moczu, ale nie przesądzają o nim. Jeśli przyszła mama dba o siebie w okresie ciąży, ćwiczy mięśnie dna miednicy, aby je wzmocnić, ma szansę uniknąć komplikacji po rozwiązaniu.

Jak radzić sobie z NTM po porodzie?

Jeżeli nietrzymanie moczu po porodzie już wystąpi, nie należy zwlekać, ale jak najszybciej udać się do lekarza, który ustali najbardziej odpowiednie postępowanie w danym przypadku.

Z kolei w ramach własnych działań koniecznie należy zadbać o prawidłową masę ciała (nadwaga bowiem bardzo sprzyja wystąpieniu i utrzymywaniu się NTM), zbilansowaną dietę i wdrożenie ogólnych zasad zdrowego stylu życia.

Warto też unikać napojów o działaniu moczopędnym (szczególnie przed snem oraz przed ważnym wyjściem z domu) i zaopatrzyć się w specjalistyczne produkty higieniczne, np. marki TENA. W zależności od stopnia nasilenia objawów mamy mogą wybierać spośród szerokiej gamy wkładek, podpasek urologicznych, a także bielizny chłonnej. Wszystkie one są bardzo dyskretne (nie odznaczają się pod bielizną), wygodne i bezpieczne dla skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj