Badanie USG żył a zator

Zator niezmiennie kojarzony jest z ostrymi incydentami naczyniowymi, takimi jak zawał mięśnia sercowego czy udar niedokrwienny mózgu. Choroby sercowo-naczyniowe w dalszym ciągu są przyczyną ponad 50% zgonów w naszym kraju. Stwarza to potrzebę zastosowania prostych, ale rzetelnych metod diagnostyki obrazowej, która pozwolą na szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii. Do takich badań należy USG żył – dowiedz się więcej o zastosowaniu tego badania w wykrywaniu zatorów!

Zator – zagrożenie, którego nie należy bagatelizować

Z definicji, zator jest stanem, w którym dochodzi do zamknięcia światła tętnicy lub naczynia chłonnego. Etiologia tego stanu chorobowego jest różnorodna, a materiałem zatorowym najczęściej jest:

  • zakrzep;
  • blaszka miażdżycowa;
  • kropelki tłuszczu;
  • fragmenty tkanki nowotworowej;
  • zlepiona masa bakteryjna.

Dlaczego zator jest tak groźny? Materiał zatorowy, wraz z biegiem krwi, może dotrzeć do końcowych naczyń krwionośnych, zaopatrujących tkanki w tlen i składniki odżywcze. Taki stan doprowadza do zawału, czyli rozwoju martwicy tkanki spowodowanej niedostatecznym dopływem krwi. Do najbardziej groźnych zalicza się zawał niedokrwienny serca i mózgu, choć zawały często stwierdza się także w krezce i jelitach. Zawał spowodowany zatorem jest stanem bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka.

USG żył – prosta metoda diagnostyki zakrzepicy żylnej

Ostry ból kończyny, zaczerwienienie lub zasinienie, obrzęk – to najbardziej charakterystyczne objawy zakrzepicy żylnej. Schorzenie to dotyczy naczyń obwodowych, choć najczęściej lokalizuje się wzdłuż naczyń kończyny dolnej. Zakrzepica może dotyczyć zarówno naczyń głębokich, jak i powierzchownych. Co istotne, aż w 50% przypadków objawy rozwijającej się zakrzepicy są praktycznie niezauważalne.

USG żył pozwala na ocenę stanu głębokich i powierzchownych naczyń krwionośnych. Badanie to wykrywa obecność ewentualnych zmian miażdżycowych i zakrzepów, które mogą stać się źródłem niebezpiecznych zatorów. W diagnostyce obrazowej naczyń kończyn dolnych używa się zazwyczaj USG dopplerowskiego, pozwalającego dodatkowo na ocenę szybkości i kierunku przepływu krwi.

Badanie ultrasonograficzne żył jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Cała procedura trwa zazwyczaj około 15 minut, a specjalista jest w stanie poinformować pacjenta o ewentualnych nieprawidłowościach już w trakcie trwania wizyty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj