Każda aranżacja, którą projektujemy sami posiada cząstkę nas – bez wątpienia. Towarzysząca nam ekscytacja sprawia, że oddajemy się cali naszemu wymarzonemu ogrodowi i każdy jego element jest odpowiednio zaplanowany. Co jednak zrobić aby zapał i serce, które w ogród włożyliśmy był widoczny również po zmroku? Wybrać oświetlenie ogrodu – tylko jak? Podpowiadamy.
Gdy już ukończyliśmy aranżację kwiatową, pora wybrać odpowiednie oświetlenie. W tym miejscu pragniemy poinformować, że kolejność powinna być niestety odwrotna drogi czytelniku. Odpowiednio zaplanowane oświetlenie na ogrodzie to klucz do udanej i bezkonfliktowej instalacji. Jest jednak na to kilka sposobów!
Nakreśl plan i styl
Zanim dokonamy zakupu lamp ogrodowych, warto ułożyć sobie w głowie jakiego rodzaju oświetlenia będziemy potrzebowali. Ogrom produktów na rynku oświetlenia zewnętrznego sprawi, że nie będzie łatwo. Wyjściową więc będzie styl ogrodu – całość powinna być spójna i estetyczna. Następnie – moc oświetleniowa i plan rozmieszczenia lamp. Warto zastanowić się ile ich będziemy potrzebowali, czy pragniemy oświetlić cały ogród, czy tylko altanę, a może również rzucimy delikatny blask na oczko wodne? Wybór uzależniony jest tylko od naszych preferencji.
Lampy na ogród – rodzaje
Gdy wybierzemy się na zakupy lub włączymy przeglądarkę w celu poszukiwania modeli lamp, ujrzymy setki modeli. Warto przedstawić więc popularne kategorie, które są najpopularniejsze i występują w każdym sklepie.
Kinkiety zewnętrzne i elewacyjne – niewielkie lampy naścienne, których blask może być ukierunkowany ku górze, ku dołowi lub horyzontalnie (w zależności od modelu). Są to lampy bardzo uniwersalne, mogą być montowane przy altanie, na balkonie, na tarasie lub przy drzwiach wejściowych.
Słupki oświetleniowe – lampy ogrodowe stojące, których wysokość uzależniona jest od modelu produktu. Najczęściej spotykane są jednak te w przedziale 40-120 centymetrów. Wyższe mogą być już uznawane za latarnie ogrodowe. Ta kategoria lamp ogrodowych nada się doskonale do oświetlenia podjazdów i najazdów lub ścieżek prowadzących pomiędzy budynkami (lub wokół nich).
Lampy cokołowe – poniekąd można je uznać za połączenie dwóch powyższych, jednak nie dosłownie. Lampy na cokół to karłowate modele lamp, przeważnie występujące z podstawą (cokołem) do mocowania.
Latarnie ogrodowe – giganci wśród lamp. Pod względem wysokości mieszczące się w przedziale od 150 cm do nawet 400 centymetrów wzwyż. Z pewnością każdy z nas kojarzy latarnie ogrodowe z parków miejskich. Nowoczesne modele są dostosowane do ogrodów i aranżacji przydomowych. Wprawią w osłupienie sąsiadów i odwiedzających!
Lampy solarne – oświetlenie solarne agreguje w sobie praktycznie wszystkie powyższe kategorie. Jest to nowoczesny rodzaj oświetlenia ogrodu, który z roku na rok zyskuje na znaczeniu. W tego rodzaju lampach znajduje się moduł, akumulator oraz panele solarne, które w ciągu dnia zbierają i magazynują energię. Gdy zapada zmrok oddają przepiękne światło tworząc blask na ogrodzie. Z pewnością początkowo koszt lamp solarnych może nas przerazić jednak pamiętajmy, że lampy solarne nie generują kosztów. Co więcej, koniec z rozciąganiem okablowania po posesji. Oświetlenie solarne montuje się prosto i szybko.
O czym jeszcze pamiętać przy wyborze oświetlenia ogrodu
Bezpieczeństwo i trwałość. Te dwie cechy powinna posiadać każda lampa, którą wybierzemy do ogrodu. Pamiętajmy, że ten rodzaj oświetlenia będzie narażony na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Skąd mamy pewność, że nasza lampa będzie tą jedyną? Wskaźnik IP, którym są oznaczone wszystkie modele lamp zewnętrznych wskazuje nam w jakim stopniu X model lampy jest odporny na wilgoć i ciała obce. Jeżeli wypatrzony przez nas model go nie posiada – nie jest lampą dostosowaną do montażu na zewnątrz. Trwałość objawiać się będzie w wykonaniu lampy – stalowe, żeliwne, aluminiowe – to najczęściej spotykane pod względem materiału, z którego zostały wykonane lampy. Zachęcamy do wyboru właśnie wśród tych lamp.