Dlaczego warto regularnie badać się u urologa?

Jakie są problemy, które koniecznie musi zbadać urolog? Jest ich wiele, ale oto kilka przykładów, oznak i symptomów, które absolutnie powinny być zbadane przez urologa.

1. Każdy aspekt męskiej niepłodności. Niewielki procent niepłodności męskiego czynnika wynika z raka jądra. Jest to często pomijane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i całkowicie pomijane, gdy jest mowa o lekarzu od płodności.

2. Krew w moczu. Hematuria, zarówno widoczna, jak i widoczna tylko pod mikroskopem (krwiomocz mikroskopowy), nie jest normalna i może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym raka pęcherza lub nerek. Badania moczu, prześwietlenie rentgenowskie, takie jak tomografia komputerowa i spojrzenie w pęcherz z zakresu światłowodowego (cystoskopia), to podstawowe badania. Czekanie, czy krew zniknie, nie jest mądre.

3. Podniesiony PSA lub zmiana PSA. PSA pozostaje jednym z najbardziej czułych wskaźników raka prostaty wszystkich testów w medycynie. Problem polega na tym, że zbyt wielu lekarzy nie rozumie, co to jest test PSA, a może nawet jeszcze ważniejsze, czym nie jest test PSA. Każde wahanie budzi obawy, dlatego musi zostać poddana ocenie. Jeśli PSA zaczyna się wspinać, nawet jeśli wciąż znajduje się w „normalnych” poziomach, zmiana może sugerować raka. Dlatego należy również ocenić każdą zmianę.

4. Nieprawidłowy egzamin prostaty. Wszelkie nieprawidłowości – zwartość, małe guzki lub nieprawidłowości – mogą pochodzić od raka prostaty i dlatego musi je widzieć urolog. Podobnie należy zobaczyć wszelkie zmiany z wcześniejszych egzaminów. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy mężczyźni w wieku powyżej 40 lat mieli coroczny egzamin, najlepiej przez tego samego lekarza. Podobnie jak w przypadku wszystkich potencjalnie poważnych problemów, jeśli zostanie wykryty wcześnie, wskaźnik wyleczeń jest wysoki.

5. Każda nieprawidłowość nerki znaleziona na zdjęciu rentgenowskim. Należy przyjąć, że są to nowotwory nerek, dopóki nie udowodniono inaczej. Nie pozwól, aby ktokolwiek dokonał biopsji masy nerek, chyba że została zlecona prze urologa. Biopsje masy nerek mogą w rzeczywistości spowodować więcej szkód i często nie dostarczają pożądanych informacji.

6. Zmieniona masa jądra lub uporczywy ból. Ze względu na rzadkie przypadki zachorowania na raka jąder, urolog musi znać wszelkie masy, jędrność lub guzki jądra. Dotyczy to również mężczyzn z bólem jąder, które nie ustępują w ciągu tygodnia lub dwóch. Jeśli zostanie zdiagnozowany wcześnie, rak jąder jest jednym z najbardziej uleczalnych nowotworów u ludzi.

Artykuł napisany po konsultacjach z dr Adamem Michalskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj