5 najlepszych gier edukacyjnych dla dzieci

Brakuje ci pomysłów na kreatywne spędzanie czasu ze swoimi pociechami? Sprawdź nasze propozycje gier edukacyjnych, z których możesz skorzystać nie tylko podczas pandemii koronawirusa!

Gry edukacyjne dla dzieci

W czasach pandemii każdy z nas odczuwa, głównie negatywnie, wszelkiego rodzaju ograniczenia związane ze spowalnianiem rozprzestrzeniania koronawirusa. Warto jednak na tę wyjątkową i bez wątpienia trudną sytuację spojrzeć z nieco innej strony. Wiele osób pracuje zdalnie, dzieci nie chodzą do szkoły i uczą się w domu, co sprawia, że możesz spędzać ze swoimi pociechami mnóstwo czasu. Bardzo prawdopodobne, że dopiero teraz doceniasz, jak ważne są te chwile, które stały się w zasadzie codziennością. I choć maluchy szybko się nudzą i naprawdę trzeba się napracować, aby zapewnić im rozrywkę, to z pewnością warto podjąć to wyzwanie. Nawet jeśli wydaje ci się, że znasz wszystkie zabawy dla dzieci, w pewnym momencie pomysły mogą się wyczerpać, warto wtedy skorzystać z naszego poradnika. Sprawdź sprawdzone i ciekawe gry edukacyjne dla dzieci w różnym wieku.

Edukacyjne gry i zabawy dla dzieci

Wybór tego rodzaju atrakcji jest naprawdę ogromny, należy jednak pamiętać, aby każdorazowo dostosować je do wieku dziecka, a nierzadko także do jego zainteresowań. Bardzo polecane są gry typu Jenga, Mistakos i wiele innych, w tym również dobrze znane bierki. Dzięki nim maluchy mogą trenować małą motorykę i precyzję ruchów, a także zręczność i… cierpliwość! Jenga polega na wyciąganiu klocków z wcześniej ułożonej wieży i układanie ich wyżej, w Mistakos trzeba natomiast dokładać kolejne krzesełka na stertę, aby nie zburzyć konstrukcji.

Drugą propozycją są wszelkiego rodzaju masy plastyczne i sensoryczne. Możesz kupić gotowe albo samodzielnie przygotować w zaciszu domowym. Kilkulatki uwielbiają mieszać i tworzyć z mas (np. masy solnej), co znacząco pobudza ich kreatywność oraz wspomnianą już małą motorykę. Tego rodzaju zabawy bardzo wspierają też wyobraźnię.

Nie można zapomnieć o wracających do łask grach planszowych i grach edukacyjnych dla dzieci. Dzięki temu maluchy mogą trenować skupienie, spryt, a nawet pewne elementy istotne w przestrzeni społecznej, jak choćby przestrzeganie zasad. Ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu zapoznać się ze wskazówkami ze strony producenta.

A może wspólne zakupy? I wcale nie chodzi tu o wyjście z dziećmi do sklepu. To prosta gra, w której dzieci ćwiczą pamięć, nie potrzebujesz też do niej żadnego wyposażenia. Pierwsza osoba mówi np. „byłem w sklepie i kupiłem masło”, zadaniem drugiej jest powtórzenie „Jaś był w sklepie i kupił masło, a ja byłam w kwiaciarni i kupiłam tulipany”. Gra toczy się tak długo, aż ostatni gracz będzie w stanie powtórzyć wszystkie zakupy.

Podobnego typu rozrywką jest „prawda czy fałsz”. Wystarczy opowiadać dzieciom krótkie stwierdzenia, które swoim zaawansowaniem będą dostosowane do ich wiedzy. Np. „Ziemia jest płaska”. Maluchy muszą zdecydować, czy jest to prawda. W ten sposób nabywają cenną wiedzę.

To tylko niektóre z propozycji. Spędzanie większej ilości czasu z dziećmi jest pewnym wyzwaniem, przy odrobinie chęci i zaangażowania z pewnością wyjdzie to na dobre zarówno maluchom, jak i dorosłym. Zadbaj o rozwój i dobrą zabawę swoich pociech dzięki znakomitym grom edukacyjnym na każdą okazję!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj