Czy pomiary elektryczne są koniecznie?

Pomiary elektryczne na dobrą sprawę muszą być wykonane wszędzie tam, gdzie mieści się taka instalacja.

Budowa domu zaczyna się od jego zaprojektowania oraz zaplanowania. Umożliwia to przeprowadzenie wszystkich działań krok po kroku, w odpowiedniej kolejności. Właściwa organizacja sprawia, że nawet najbardziej skomplikowany proces może okazać się łatwy w realizacji. Wśród wszystkich kwestii, które musimy wziąć pod uwagę przy tworzeniu nowego budynku jest odpowiednie rozmieszczenie w nim niezbędnych instalacji. Bardzo ważny jest prawidłowy montaż sieci elektrycznej, ponieważ bez jej obecności w danym budynku nie jest możliwe właściwe użytkowanie go. Jednak, aby jej funkcjonowanie zachodziło bez jakichkolwiek zastrzeżeń, przed ostatecznym uruchomieniem instalacji trzeba sprawdzić, czy działa ona poprawnie. Sprawdź czy pomiary elektryczne rzeczywiście są tak potrzebne!

Jakich obiektów dotyczy konieczność przeprowadzenia pomiarów elektrycznych?

Pomiary elektryczne na dobrą sprawę muszą być wykonane wszędzie tam, gdzie mieści się taka instalacja. Są to zatem: budynki mieszkanie, obiekty użytkowe, biura, budynki usługowo-handlowe, nieruchomości, obiekty przemysłowe, logistyczne, magazyny i inne.

Jakie są najważniejsze pomiary, które powinno się wykonać?

Aby zapewnić bezpieczeństwo konkretnego budynku, jak również poprawić sprawność działania instalacji elektrycznej, niezbędne jest systematyczne wykonywanie przeglądów całej konstrukcji oraz jej poszczególnych elementów. Co składa się na tego typu działania? Są to na przykład:

 • pomiar ochrony przeciwpożarowej
 • pomiar rezystancji izolacji wszystkich przewodów
 • pomiary zabezpieczeń różnicowoprądowych
 • sprawdzenie stanu instalacji odgromowej
 • kontrola natężenia oświetlenia
 • wykonywanie tak zwanych pomiarów termograficznych
 • badanie stanu działania elektronarzędzi, czy sprzętu elektroizolacyjnego
 • sprawdzanie napięcia w przewodach ochronnych
 • weryfikacja wskaźnika prądu różnicowego oraz znamionowego
 • pomiar rezystywności gruntu
 • sprawdzenie impedancji pętli zwarcia
 • obowiązkowe jest przeprowadzenie niezbędnych pomiarów i badań w strefach, które są szczególnie zagrożone ryzykiem wybuchu
 • badanie baterii kondensatorów energetycznych
 • pomiary odbiorcze
 • testy zabezpieczeń różnicowo-prądowych
 • oględziny instalacji elektrycznej
 • kontrola skuteczności działania ochrony przeciwpożarowej
 • badanie ciągłości przewodów ochronnych

Pomiary elektryczne – kiedy warto je wykonywać?

Ważne jest także posiadanie wiedzy na temat dokładnego momentu, w którym powinno dojść do wykonania tego rodzaju pomiarów. Zawsze musi być to chwila przed oddaniem danego obiektu do użytku. Przed ostatecznym uruchomieniem instalacji i rozpoczęciem jej eksploatacji naprawdę warto sprawdzić czy wszystkie jej elementy zostały odpowiednio zamontowane i działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Dobrze jest także sprawdzić stan instalacji, gdy narażona jest ona na oddziaływanie jakichś intensywnych czynników naturalnych, na przykład: nadmiernych opadów, silnych wiatrów, burz, czy innych niebezpiecznych warunków atmosferycznych. Nie można zapominać także o regularnym wykonywaniu okresowych przeglądów. Takie kontrole są bardzo ważne, ponieważ niejednokrotnie mogą wpłynąć na uratowanie ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

Co się stanie, jeśli zapomnę o wykonaniu pomiarów elektrycznych?

Jeśli stwierdzi się, że wykonanie pomiarów elektrycznych to po prostu strata czasu, należy liczyć się z negatywnymi konsekwencjami, jakie mogą wiązać się z właśnie takim rozumowaniem. Przede wszystkim może dochodzić wtedy do częstych awarii instalacji oraz przerw w dostępie do prądu, co może skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Jeśli nie wykona się sprawdzenia staniu instalacji, trzeba także liczyć się z ryzykiem porażenia prądem, a nawet zwarcia, które skończyć może się pożarem całego budynku. Widać więc, że zdecydowanie nie warto w tym zakresie ryzykować. Mało tego, jeśli nie zrealizuje się obowiązku wynikającego z przepisów prawa, a związanego z wykonaniem pomiarów elektrycznych, może zostać na nas nałożona dosyć wysoka kara pieniężna. Taką grzywnę może ustanowić organ taki jak Straż Pożarna, czy Państwowa Inspekcja Pracy, wszystko zależy od okoliczności związanych z konkretnym przypadkiem. Trzeba też pamiętać, że po przeprowadzeniu pomiarów elektrycznych, uprawniona do tego osoba musi sporządzić oraz podpisać specjalny raport. Dokument ten potwierdza wykonanie takiej ekspertyzy i jest podstawą do wypłacenia odszkodowania w razie jakiegoś niespodziewanego wypadku.

Sprawdź ofertę pomiarów elektrycznych warszawa

Podsumowanie

Jeśli jesteś właścicielem domu czy mieszkania lub pełnisz rolę zarządcy danego budynku, musisz liczyć się z koniecznością wywiązania się z pewnych obowiązków. Zwykle określone są one przez obowiązujące przepisy prawa. Warto więc śledzić te informacje, poznawać je i dzięki temu wiedzieć, co trzeba zrobić, a co nie leży w zakresie naszych działań. Dzięki temu zadbamy o bezpieczeństwo swoje, jak i osób przebywających w zasięgu oddziaływania danej instalacji. Możemy również uchronić się od konieczności ponoszenia przykrych konsekwencji związanych z niewywiązaniem się z realizacji prawnych obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj