Polacy wyraźnie interesują się dziedziną jaką jest automatyka bram. Można to zauważyć chociażby po tym, że coraz więcej pojawia się bram zautomatyzowanych na polskich posesjach. Często są to bramy garażowe. Dlatego warto dowiedzieć się od ekspertów, w jaki sposób można korzystać z takich bram oraz w jaki sposób bezpiecznie je użytkować. Dzięki temu można mieć pewność, że faktycznie brama jaka będzie znajdowała się na naszej posesji będzie funkcjonalna.
Bramy garażowe – najważniejsze wiadomości
Nie jest dziwne, że wiele pytań odnosi się do bram garażowych. Wiele osób chce na przykład wiedzieć, dlaczego tak często do garażów poleca się bramy segmentowe. Powód jest prosty: są to bramy nie tylko estetyczne, ale też praktyczne, a także posiadające idealne parametry techniczne. Technologia na jakiej bazują bramy segmentowe zapewnia ich niezawodną pracę i komfort użytkowania. Dlatego warto inwestować w te bramy i są one tak chętnie polecane przez inwestorów. Później nie pozostaje już nic innego, jak tylko zainwestować w dobre napędy do bram i cieszyć się tym, jak konkretna brama działa. Dla użytkowników szczególnie ważne powinno być to, że bramy garażowe nie zajmują zbyt wiele miejsca przed garażem. Można je również bez problemu dopasować do innych elementów konstrukcyjnych budynku. Najistotniejsze natomiast jest to, że bramy segmentowe jako jedyne pośród innych rodzajów bram nie dopuszczają do utraty ciepła, gwarantując właściwą gospodarkę energetyczną w określonym budynku. Specjalna konstrukcja bramy, zastosowanie niezawodnego systemu uszczelnień, a także optymalna grubość poszczególnych paneli sprawiają, że bramy segmentowe zaliczają się do najcieplejszych bram wśród wszystkich, jakie są dostępne na rynku. Bramy segmentowe są także bardzo bezpieczne, ponieważ można bezproblemowo wyposażyć je w fotokomórki, osłony dla prowadnic lub w dodatkowe czujniki optyczne, jakie wychwycą każdą przeszkodę i pozwolą uniknąć wypadku. Sprawdzając napędy do bram należy mieć świadomość tego, że brama i automat są zespolonym urządzeniem. Dlatego bramę i napęd zawsze dobrze będzie kupować od tego samego producenta. Wówczas uzyskuje się największą rekomendację co do zgodności z wyznacznikami unijnymi.
Automatyka do bram i garaży – czy jest jakaś różnica?
Z uwagi na to, że bramy automatyczne dzielą się na bramy garażowe i bramy ogrodzeniowe, warto zdawać sobie sprawę z jednej, zasadniczej różnicy. Otóż, nie należy dać się zmylić, że automatyka do bram i garaży jest tym samym. Siłowniki przeznaczone do automatycznego otwierania i zamykania bram ogrodzeniowych – przesuwnych i skrzydłowych – oraz siłowniki do bram garażowych to dwie różne grupy urządzeń. Głównie, różnią się one kształtem, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, a także sposobem przenoszenia siły na konkretny element bramy. Jest to efekt specyfiki ruchu w każdym z rodzajów bram. Dla bram przesuwnych jest to ruch prostoliniowy, dla bram skrzydłowych – obrotowy, a dla bram garażowych jest to przesuw po zakrzywionym torze. Warto wiedzieć, że napędy do bram garażowe pracują w środku określonego budynku, dlatego też nie domagają się odporności na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaką wybrać bramę do garażu w bryle budynku. Wynika to z tego, że obecne konstrukcje domów zakładają, że z garażu można bezpośrednio przedostawać się do domu. I to też zachęca do montowania bram garażowych, bo jest bardzo praktyczne. Jeśli ktoś decyduje się na takie zastosowanie, to musi wiedzieć, że będzie to bardziej wymagające. Otóż, ze względu na nieuniknione straty ciepła powstające podczas otwierania garażu domagają się zastosowania dobrej izolacji ścian i sufitów przylegających do części mieszkalnej. Drzwi, jakie łączą garaż z domem powinny być też bardzo ciepłe. Nie można bowiem dopuścić do tego, że ciepło niezbędne w części mieszkalnej uciekałoby przez garaż. Jeśli właściciel posesji chce, aby w takim garażu również było ciepło, to musi przemyśleć, w jaki sposób ograniczyć straty ciepła przez powierzchnię bramy garażowej. Warto wtedy zdecydować się na bardzo dobrze izolowaną bramę garażową segmentową. Następnie, podczas montażu należy zastosować innowacyjny zestaw do ościeżnicy, co jeszcze bardziej poprawi izolacyjność. O współczynniku przenikania ciepła decyduje zabezpieczenie styków bramy z murem, do jakiego jest ona bezpośrednio zamocowana wraz z miejscami łączenia segmentów. Wysokiej jakości uszczelnienia pomiędzy ościeżnicą a ścianą garażu oraz pomiędzy płytą bramy a ościeżnicą, jak i pomiędzy poszczególnymi segmentami to gwarancja zachowania ciepła. Klienci, którzy sprawdzają takie kwestie dokładnie są na pewno o wiele lepiej zorientowani aniżeli tacy, którzy nie poszerzają swojej wiedzy w tym zakresie. Oczywiście, nie o wszystkim trzeba wiedzieć bardzo dobrze, ponieważ od tego są monterzy. Natomiast, należy sobie zdawać sprawę, że im bardziej ma się rozeznanie, tym lepiej wytypuje się typ bramy na własną posesję. A to w końcu inwestycja na długie lata.