Lampy do mieszkania – ich rodzaj zależny od typu pomieszczenia

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dobrane oświetlenie dopełnia całą aranżację i podkreśla jej styl i charakter. Ponadto buduje odpowiedni klimat i pozwala zatuszować wady danej przestrzeni. Dzięki właściwie zaplanowanemu oświetleniu można zdziałać cuda i z każdego pomieszczenia wydobyć, to co najlepsze i sprawić, że każdy będzie się w nich czuł komfortowo. Warto wiedzieć jakiego rodzaju lampy sprawdzą się w określonych typach pomieszczeń.

Design oświetlenia dostosowany do stylu wnętrza

Warto podkreślić, że rodzaj lamp powinien nawiązywać do stylu i charakteru danego pomieszczenia. Lampy, które będą idealnie pasować do aranżacji minimalistycznych czy industrialnych mogą nie współgrać z wnętrzami w stylu rustykalnym czy klasycznym. Poza tym lampy pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Dodatkowo za ich pomocą można powiększyć optycznie przestrzeń mieszkalną czy choćby ją obniżyć.

Lampy do salonu

Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu z uwagi na swój wielofunkcyjny charakter. Wymaga więc odpowiednio rozplanowanego oświetlenia. Podstawą są oczywiście lampy sufitowe. Powinny korespondować z aranżacją salonu. Lampy te mogą być wykonane ze szkła, metalu papieru czy drewna i mieć postać jednej lampy centralnej lub kilku wiszących obok siebie. Pomocne będzie także oświetlenie punktowe i dekoracyjne. Stojące lampy mogą tworzyć przyjemny nastrój i nadawać wnętrzu charakteru, zwłaszcza że na rynku jest ich duża różnorodność. Za ich pomocą w bardzo prosty i efektowny sposób można rozdzielić określone strefy pomieszczenia — np. kącik do czytania, oglądania TV. Z kolei lamy stołowe są doskonałym elementem dekoracyjnym pozwalającym eksponować detale — np. obrazy, rośliny. Komfortowy i intymny nastrój wprowadzają do salonu również kinkiety, które mogą dodatkowo zdobić ścianę.

Lampy do przedpokoju i korytarza

Rodzaj oświetlenia jest zwykle dyktowany wielkością danego wnętrza. Im przedpokój czy korytarz większy, tym więcej możliwości,. Niemniej jednak zwykle do tego typu pomieszczeń wybierane jest oświetlenie typu:
– lampy sufitowe jedno- lub wielopunktowe, downlight;
– kinkiety — od klasycznych, przez gipsowo-ceramiczne, tzw. plug-in po nowoczesne;
– plafony — różnej wielkości, kształcie i charakterze — np. klasycznym lub nowoczesnym.

Lampy do kuchni i łazienki

W kuchni najlepiej sprawdzają się długie lampy wiszące zamontowane tuż nad stołem w strefie jadalnej. Oświetlenie punktowe przydaje się w tak zwanych strefach roboczych z lampami montowanymi w suficie, pod szafkami wiszącymi czy bezpośrednio nad blatem. W nowoczesnych aranżacjach oświetlenie punktowe zastępuje również oświetlenie ogólne — lampę wiszącą w centralnym miejscu.

Z kolei w łazienkach zwykle sprawdza się oświetlenie punktowe idealnie doświetlające całą przestrzeń i poszczególne jej strefy (nad lustrem, prysznicem czy wanną). Jeśli chodzi o oświetlenie ogólne to królują lampy sufitowe typu plafon umieszczone w centralnym miejscu lub różnego typu oprawy na żarówki halogenowe rozmieszczone na całej powierzchni sufitu.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz, oferującego m.in. lampy do przedpokoju – Szykownydom.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj