Jak wybrać najlepszą pompę ciepła dla swojego domu?

Zastanawiasz się nad zainstalowaniem w swoim domu systemu grzewczego, jakim jest pompa ciepła? Znakomicie! Zapewne wiesz, ile korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie. Jednak jak wybrać najlepszy model funkcjonowania dla siebie? Czym kierować się przy wyborze? Z naszymi podpowiedziami zakupy staną się prostsze! Zapraszamy do lektury!

Odpowiedni rodzaj pompy

Przede wszystkim musisz najpierw wybrać odnawialne źródło energii, z którego będzie czerpać Twoja pompa ciepła. Jego wybór jednak też jest zdeterminowany przez kilka czynników. Jeśli np. na terenie wokół twojego domu znajduje się dostęp do wody podziemnej lub powierzchniowej (czyli najczęściej do studni lub akwenu), wodna pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem. W ten sposób pompa ciepła może ogrzewać zarówno budynek, jak i wodę użytkową.

W przypadku posiadania dużego terenu wokół domu, polecamy poważnie przemyśleć zakup gruntowej pompy ciepła, czyli takiej, która będzie pobierać energię z gruntu. Na małych działkach również można ją zainstalować, pod warunkiem, że będzie to gruntowa pompa ciepła z wymiennikiem pionowym.

Twój budżet na pompę ciepła nie jest wygórowany? Nie musisz mieć w domu superciepłej wody lub kaloryferów? Postaw na powietrzną pompę ciepła. Ten system grzewczy najlepiej sprawdzi się do pary z innym systemem ogrzewania, np. z kotłem. Jeśli jednak nie jesteś pewien co do wystarczalności swojej pompy, najlepiej skonsultuj swój zakup ze specjalistą.
Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju pompy ciepła, est wielkość budynku. Logiczne: im większy budynek, tym więcej ciepła będzie potrzebne do jego ogrzania, a to z kolei generuje jeszcze większe koszty. Specjalista bierze pod uwagę wszelkie czynniki, które mają wpływ na zapotrzebowanie na ciepło budynku – nie tylko powierzchnię, ale też np. straty energii cieplnej z budynku. Nie bez znaczenia pozostaje również lokalizacja domu.

Artykuł został opracowany we współpracy z firmą Grupa Eneco – dystrybutorem profesjonalnych pomp ciepła najlepszych producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj