Jak dbać o trawnik w sezonie wiosenno-letnim?

Piękny i zadbany trawnik niewątpliwie jest naszą wizytówką. Jednak, aby świetnie się prezentował konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Zatem należy go nawozić, a niejednokrotnie również podlewać. Zatem wybór węży ogrodowych ma tutaj bardzo duże znaczenie. W dzisiejszym poradniku doradzimy wam, jak zadbać o trawnik w sezonie wiosenno-letnim.

Po pierwsze: koszenie ma duże znaczenie

Wraz z topnieniem śniegu często właściciele ogródków mogą zobaczyć niezbyt dobrze prezentujący się trawnik. Wysuszone źdźbła trawy, które często są martwe, prezentują się naprawdę nieciekawie. Ponadto często można na nich zobaczyć pleśń. Zatem wiosenno-letnią metamorfozę koniecznie należy rozpocząć od koszenia. Należy więc przycinać darnie możliwie jak najniżej. Zatem im niżej, tym lepiej. Ponadto koniecznie trzeba też zebrać resztki wysuszonych liści czy też zwiędłych kwiatów. Dopiero po takim koszeniu trawnika można przejść do dalszych prac.

Po drugie: usunięcie martwych źdźbeł traw

Kolejny etap jest jednym z najważniejszych, a mianowicie mowa tutaj o zabiegu wertykulacji. Pod tym pojęciem kryje się pionowe nacięcie darni, co ma na celu usunięcie martwych źdźbeł traw. Po ich usunięciu tworzy się nowe miejsce, co pozwala na rozkwit młodej trawki. Do tego zabiegu potrzebujemy odpowiedni sprzęt. Sprawdzą się tutaj grabie o bardzo ostrych zębach. Warto także użyć wertykulatora. Można tutaj postawić na ręczny, elektryczny bądź też spalinowy. Po takiej pielęgnacji trawnika należy usunąć wszystkie martwe źdźbła trawy. Tutaj musicie wiedzieć, że wertykulacja może zmniejszyć nawet o 70 czy 80% powierzchnię trawy, ale nie musicie obawiać się, że wasz trawnik został w ten sposób zniszczony. W miejscach, gdzie trawnika nie ma należy posiać specjalną mieszankę trawnikową, która pozwoli na regenerację trawnika i jego szybszy wzrost. Należy jeszcze zwrócić uwagę na skład tej mieszanki, gdyż powinna ona zawierać dużą ilość żywicy trwałej. Jeżeli podczas wzrostu trawnika pojawią się nierówności to polecamy Wam uzupełnić je stosując mieszankę ziemi z nasionami.

Po trzecie: nawożenie

Aby trawnik rósł piękny i gęsty konieczne jest odpowiednie nawożenie. Należy więc dopasować nawóz do rodzaju gleby. Oczywiście nie można tego zrobić „na oko”. Dlatego polecamy Wam wykonanie analizy zasobności gleby, co pozwala także sprawdzić jej PH. Aby dokonać analizy należy zebrać ziemię z około 15 miejsc. Następnie wymieszać próbki i odsypać z nich jedną porcję. Pozostaje już tylko oddanie jej do stacji chemiczno-rolniczej. Koszt takiego badania nie jest wysoki i tak naprawdę zamyka się w kwocie 100 zł. Jednak warto zdecydować się na tą analizę, gdyż z niej można dowiedzieć się jakich pierwiastków brakuje w podłożu, czy konieczne jest także wapnowanie. W ten łatwy sposób możemy dobrać idealną mieszankę nawozu, np. wieloskładnikowego z dużą zawartością azotu.

Po czwarte: nawadnianie trawnika kluczem do utrzymania go w pięknym stanie

Gdy wiosną temperatura jest bardzo wysoka, a zdarza się to już w maju, to konieczne jest nawadnianie ogrodu. Tutaj można zdecydować się na automatyczny system zraszania trawnika, uruchamiany sterownikiem. Jednak takie rozwiązania są zazwyczaj bardzo drogie i niezbyt sensowne do stosowania w przypadku małych, przydomowych ogródków. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się węże ogrodowe. I tutaj możemy stanąć przed dylematem dotyczącym długości, średnicy, a także materiału, z którego wąż ogrodowy jest wykonany. Wszystko zależy od naszych preferencji, a także odległości, licząc od końca ogrodu. Do niej należy zawsze dodać 2 metry. Ważna jest także średnica i tutaj również zasada jest taka sama, im większy ogród, tym większa średnica. W przypadku materiałów duże znaczenie ma ilość jego warstw.

Nawadnianie wężem ogrodowym trzeba również przeprowadzać latem, w okresie suszy. Dzięki temu można uniknąć szybszego żółknięcia trawy, konieczności grabienia i uzupełniania braków. Im więcej poświęcimy czasu trawnikowi, tym lepiej będzie się on prezentował, a ponadto nie musimy obawiać się wysokich kosztów zakupu kolejnych mieszanek traw, czy też drogich spulchniaczy ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj