Bejcowanie mebli drewnianych

Szlachetny materiał jakim jest niewątpliwie drewno podatne jest na zniszczenia ze strony wilgoci i promieni słonecznych. Najlepszym zabezpieczeniem jest impregnacja drewna. Do malowanie mebli drewnianych wykorzystuje się bejcę lub farby do drewna. Środki chemiczne zabezpieczają przed zniszczeniami i nadają uroku meblom. Kiedy wybrać bejcę, lakierobejcę, a kiedy farby do drewna?

Przygotowanie drewna przed impregnacją.
Drewno przed zastosowaniem impregnacji powinno być wysuszone. Problem znika w przypadku domowych mebli drewnianych, które mają odpowiednio niską wilgotność. Z powierzchni drewna należy usunąć pozostałości po farbie i odpylić. Najlepszą temperaturą do bejcowania drewna jest przedział od plus 5 do plus 25 stopni Celsjusza.

Farba czy bejca? Odwieczny dylemat.
Farby do mebli drewnianych swoją kryjącą powłoką zasłaniają słoje drewnianych mebli. Główną ich zaletą jest zabezpieczanie przed wilgocią i przetarciami, uszkodzeniami mechanicznymi. Zabezpieczają przed grzybami i insektami. Farby sprawdzają się do mebli ogrodowych, do elewacji drewnianej. Zabezpieczają przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na zewnątrz domu. Do zabezpieczania drewnianych mebli domowych, dużo lepszą formą zabezpieczania są bejce i lakierobejce.

Typowe bejce do drewna.
Akrylowe – rozcieńczane w wodzie, szybko wysychające.
Alkidowe – rozpuszczalnikiem jet benzyna lub spirytus, zawierają żywicę alkidową. Także szybko wysychają.
Olejne – zawierają olej lniany, koniecznie trzeba je dodatkowo zabezpieczać lakierem bezbarwnym. Schną długo.
Poliuretanowe – rozpuszczalnikiem może być woda, zawierają żywice poliuretanowe. Schną bardzo szybko.
Profesjonalne bejce do drewna kupisz w sklepie angra.art.pl

fot. sklep angra.art.pl

Nietypowe rodzaje bejc.
Na rynku oprócz typowych bejc do drewna nadających ochrony i wymarzonego odcienia, dostępne są także bejce postarzające drewno. Można też znaleźć bejce imitujące inne materiały na przykład szlachetny marmur.

Techniki bejcowania.
Najbardziej wydajna jest metoda wgłębna czyli próżniowo ciśnieniowa. Niestety ze względu na konieczność użycia specjalistycznego narzędzia jakim jest autoklaf, metoda nie nadaje się do prac samodzielnych. Samodzielnie możemy pędzlem pomalować meble bejcą. Będzie to mniej trwałe, ale za to tańsze i prostsze w wykonaniu. Poza tym, wielokrotne malowanie pędzlem powierzchni sprawia, że drewno wchłania bejcę podobnie jak przy użyciu autoklawu.
Bez względu na wybraną metodę, pamiętaj o równomiernym rozprowadzeniu bejcy po całej powierzchni drewna bez robienia przerw. Unikniesz przebarwień i zachowasz jednolitą ochronę na długie lata.

Kolor bejcy na drewnie.
Często spotykanym błędem przy kupnie bejcy jest nieodpowiedni dobór koloru do oczekiwanego odcienia na drewnie. Każde drewno ma inny stopień wchłaniania, inną barwę. Drewno twarde takie jak dąb, buk czy jesion będzie w innym stopniu piło bejcę niż drzewo miękkie takie jak sosna czy świerk. Dodatkowo barwa poszczególnych gatunków drzew jest inna. Świerk i buk są najjaśniejsze, jesion, dąb i sosna lub modrzew ciemniejsze. Dlatego przed zastosowaniem danego odcienia bejcy, tak ważna jet rozmowa ze sprzedawcą impregnatów do drewna. Tylko doświadczona osoba z branży doradzi jaki odcień lakierobejcy będzie najodpowiedniejszy do uzyskania wymarzonego koloru docelowego drewnianych mebli.
Kieruj się także jedną paletą kolorów dla okien, parapetów, podłogi i mebli.

Autor artykułu: Jacek Sztal z angra-art.pl. Sprzedawca bejc i uchwytów do mebli z 30-letnim doświadczeniem. Poza pracą zawodową preferuje domową kuchnię, sprawdź ulubione przepisy kulinarne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj