Właściciele domów, a także działek wypoczynkowych z pewnością marzą o pięknej trawie. Niestety, zdarza się, że nieprawidłowa pielęgnacja, a także niesprzyjające warunki środowiska mogą te plany skutecznie pokrzyżować. Istnieją jednak sposoby, aby widok zadbanej i zdrowej trawy nie musiał być jedynie niespełnionym marzeniem.
Odpowiednio przygotowany teren
Punktem wyjścia do posiadania wymarzonego trawnika jest stworzenie mu warunków do wzrostu. Podłoże powinno być pozbawione kamieni, chwastów oraz innych
zanieczyszczeń. Powodują one utratę jakości gleby, co niekorzystnie wpływa na wzrost trawy. Dokładne informacje o sposobie oczyszczania gleby można znaleźć na
Substral.pl.
Regularne podlewanie
Wszystkie rośliny wymagają podlewania, które jest niezbędne do ich wzrostu. Dotyczy to również trawnika. Należy pamiętać, że częste podlewanie niekoniecznie wiąże się z lepszą jakością jego wzrostu. Lepiej robić to nieco rzadziej, natomiast z
wykorzystaniem dużej ilości wody. Ważna jest również pora podlewania. Latem
zalecane jest, by podlewać trawę w chłodniejszych godzinach porannych. Chroni to przed wyparowywaniem wody pod wpływem słońca.
Nawożenie
Nawożenie jest czynnością, której nie można pomijać przy pielęgnacji trawnika.
Dostarcza ono glebie składników mineralnych, które mają wpływ na wygląd trawy, jej wzrost oraz rozwój. Na Substral.pl można znaleźć nawozy o wysokiej jakości, które sprawią, że trawa będzie rosła piękna i zdrowa.
Grabienie
Grabienie można przeprowadzić na 2 sposoby: przy pomocy grabi oraz z wykorzystaniem wertykulatora, który posiada obracające się ostrza. Wertykulacja pozwala na pozbycie się nieświeżej trawy, a także innych zalegających odpadów, które uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza do gleby.
Koszenie
Prawidłowa pielęgnacja trawnika uwzględnia także koszenie, które należy dostosować pod szybkość jej wzrostu. Latem jest ono konieczne co 7 dni, ponieważ trawa rośnie szybciej. Koszenie powinno być poprzedzone grabieniem oraz oczyszczeniem gleby. Ważną zasadą przy koszeniu jest pozostawienie 2/3 wysokości trawy. Ścięcie większej części może zainicjować jej choroby.