Badanie wad postawy obejmuje ocenę charakteru i stopnia skrzywienia kręgosłupa oraz deformacji w obrębie klatki piersiowej i kończyn. Prawidłowa diagnostyka wad postawy umożliwia szybkie podjęcie leczenia korekcyjnego. W rozpoznaniu zaburzeń wykorzystuje się m.in. metody wzrokowej oceny sylwetki, jak również badania komputerowe.
Wad postawy – rodzaje
Wady postawy są obecnie problemem cywilizacyjnym. Pogłębienie naturalnych krzywizn kręgosłupa czy deformacje w obrębie kończyn to przede wszystkim efekt siedzącego trybu życia i nieprawidłowych nawyków ruchowych. Postawienie odpowiedniego rozpoznania i wczesne wdrożenie działań korekcyjnych jest niezbędne dla przywrócenia prawidłowej statyki ciała oraz uniknięcia poważnych komplikacji zdrowotnych.
Ze względu na lokalizację wyróżniamy następujące rodzaje wad postawy:
- wady kręgosłupa – w płaszczyźnie strzałkowej (plecy płaskie, plecy wklęsłe, plecy okrągłe, plecy okrągło-wklęsłe) oraz w płaszczyźnie czołowej (skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa);
- wady klatki piersiowej – kurza klatka piersiowa, lejkowata klatka piersiowa;
- wady kończyn dolnych – wady kolan (kolana koślawe, kolana szpotawe), wady stóp (płaskostopie, stopa szpotawa, stopa płasko-koślawa, stopa wydrążona).
Badanie wad postawy u dzieci jest szczególnie istotne, ponieważ zastosowanie gimnastyki korekcyjnej na etapie kształtowania się elementów układu ruchu pozwala w znacznej mierze wyeliminować nieprawidłowości, które, zaniedbane, będą ulegały progresji.
Badanie wad postawy – jak wygląda?
Z uwagi na mnogość kryteriów rozpoznania zaburzeń postawy, można wyróżnić liczne metody ich diagnostyki. Podstawowym elementem badania wad postawy jest wzrokowa ocena sylwetki. Lekarz ogląda pacjenta z przodu z tyłu i z boku, zwracając uwagę na potencjalne zaburzenia symetrii ciała. Sprawdzane są m.in. ustawienie głowy, stopień opadania barków, ustawienie obojczyków, łopatek, kości biodrowych, kolan czy kostek.
Ocena postawy może odbywać się także przy użyciu fotografii cyfrowej. Zdjęcie analizowane jest przez kilku specjalistów, co ułatwia postawienie właściwego rozpoznania. Dodatkowo, dzięki utrwaleniu wyglądu sylwetki, można śledzić postępy leczenia.
Dość prostym sposobem wykrywania anomalii w postawie ciała jest test Cramptona – jeśli badany stoi do ściany przodem (palce nóg dotykają jej powierzchni), a jego nos i klatka piersiowa oddalone są od niej o 5 cm – jego postawa jest prawidłowa. Jeśli ustawi się tyłem, ściany powinny dotykać jedynie głowa w części potylicznej, łopatki, pośladki, łydki i pięty.
Możliwe jest także wykorzystanie specjalnego sprzętu. Do badania wad postawy służą urządzenia pomiarowo-rejestrujące umożliwiające np. zobrazowanie biegu linii kręgosłupa poprzez wykonanie specjalnego odcisku.
Nowoczesna diagnostyka wad postawy opiera się na metodach komputerowych, np. przeskanowaniu sylwetki i następczej analizie zapisu cyfrowego przez fachowców. Wykrywanie zaburzeń odbywa się również dzięki zastosowaniu technik fotogrametrii – jest to tzw. metoda Moire’a, wykorzystująca załamujące się wiązki światła do stworzenia trójwymiarowego modelu ciała.
Wady postawy bardzo często powstają w wyniku wad stóp. Najlepszą metodą zapobiegania tego typu schorzenia jest profilaktyka i badania, które przeprowadzane są przez wyspecjalizowane firmy. Niektóre firmy przeprowadzają badanie stóp bezpłatnie, np. Brandvital (https://www.brandvital.eu/badania/badania-stop/)
50% wad postawy to wady stóp, które niezdiagnozowane i nieleczone prowadzą do chorób zwyrodnieniowych.