Nietrzymanie moczu to dolegliwość, z którą możesz walczyć!

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, z którą możesz walczyć!

NTM, czyli nietrzymanie moczu, to dolegliwość, która odbiera radość życia. Obniżone samopoczucie, utrata pewności siebie, wycofanie z życia towarzyskiego – właśnie tak najczęściej reagują osoby, które dotyka ten przykry problem. Można z nim jednak walczyć – i to skutecznie! Jakie kroki podjąć?

Nietrzymanie moczu bez tajemnic

Inkontynencja moczowa nie jest chorobą, jak wiele osób uważa, ale objawem towarzyszącym innym stanom i schorzeniom. W związku z tym, gdy wystąpi, nie można jej lekceważyć. Zbagatelizowany problem sam nie zniknie – wręcz przeciwnie, będzie się nasilał i może pociągać za sobą wiele komplikacji zdrowotnych. Zawsze zatem należy dotrzeć do jego źródła i wyeliminować je właściwie dobraną terapią.

Choć nietrzymanie moczu kojarzy się głównie z uporczywą dolegliwością dotykającą osoby w podeszłym wieku, tak naprawdę może wystąpić w każdym wieku, niezależnie od płci. Na wystąpienie NTM narażone są kobiety borykające się z problemami natury ginekologicznej, po zabiegach i operacjach ginekologicznych, a także ciężarne i kobiety po porodzie – ryzyko inkontynencji wzrasta wraz z liczbą przebytych ciąż i porodów. W tym przypadku najczęstszą przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, czyli tzw. mięśni Kegla, które odpowiada za wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Z kolei mężczyźni najczęściej cierpią na nietrzymanie moczu z przepełnienia, które jest konsekwencją powiększenia gruczołu krokowego – ten doprowadza do zwężenia cewki moczowej. Pęcherz jest przez to stale wypełniony i rozciąga się, a to powoduje stały, mimowolny wypływ moczu.

Wystąpieniu bądź nasileniu NTM sprzyjają również takie czynniki jak między innymi nadużywanie alkoholu, picie napojów moczopędnych, nadwaga i otyłość, zapalenie pęcherza moczowego, przyjmowanie leków diuretycznych – one także mają działanie moczopędne. Nietrzymanie moczu towarzyszy ponadto niektórym chorobom neurologicznym.

Nietrzymanie moczu – diagnoza to podstawa

Aby móc skutecznie leczyć NTM, najpierw specjalista – ginekolog lub urolog – musi postawić poprawną diagnozę – określić, co jest przyczyną dolegliwości i z jakim typem nietrzymania moczu ma do czynienia dany pacjent.

Czasem szybką i bardzo widoczną poprawę przynosi sama zmiana stylu życia na zdrowszy – odstawienie alkoholu i kawy, zdrowa dieta, wypracowanie właściwej masy ciała. Równie skuteczne w wielu przypadkach okazują się ćwiczenia mięśni Kegla, które polegają na naprzemiennym ich zaciskaniu i rozluźnianiu. Istnieje wiele ciekawych i sprawdzonych „programów treningowych”, po które warto sięgnąć.

Jeśli te metody okażą się niewystarczające, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne lub operacyjne. Gdy przyczyną NTM są inne schorzenia, jak np. zapalenie pęcherza moczowego, oczywiście należy podjąć terapię podstawowej choroby.

Aby walka z nietrzymaniem moczu była łatwiejsza, a sama dolegliwość nie uniemożliwiała codziennego funkcjonowania, warto sięgnąć po specjalistyczne produkty higieniczne, takie jak wkładki czy bielizna chłonna – odpowiednio dopasowane do nasilenia problemu. Są one bardzo dyskretne i wygodne, zapewniają skórze przyjemną suchość i pochłaniają nieprzyjemne zapachy, dając uczucie świeżości. To szybki i prosty sposób na odzyskanie kontroli i poprawę komfortu życia!

Bibliografia:

  1. Dębiński P., Niezgoda T., Klasyfikacja nietrzymania moczu i sposoby leczenia, http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2708, data dostępu: 10.02.2019
  2. Dr n med. Drabczyk R., Nietrzymanie moczu – leczenie chirurgiczne, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/66667,nietrzymanie-moczu-leczenie-chirurgiczne, data dostępu: 10.02.2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj