Wyjazdowy reset w Tatrach, czyli wybierz apartament w Zakopanem i idź w góry

Myślisz o tym, że mamy już końcówkę lata, że za chwilę świat ogarnie powódź złotych liści, a Ty jeszcze chętnie gdzieś byś wyjechał? Wspaniale! To idealny moment na oczyszczenie umysłu przed kolejnymi wyzwaniami tego roku. A nigdzie nie zrobisz tego tak skutecznie jak w górach. Cisza, natura i posezonowy spokój. Łap okazję i jeszcze dziś zarezerwuj nocleg w Zakopanem. Po tym wymyślanie górskich tras będzie tylko formalnością.

Polskie Tary zachwycają swoim majestatem i jednocześnie nieco nim przerażają. Podczas rozmów często można spotkać się z opinią, że spacer w górach jest tak wymagający, że podołają mu jedynie osoby z naprawdę mocną kondycją.

Nic bardziej mylnego! To prawda, że Tatry nie są Bieszczadami, że są nieco bardziej wymagające, ale… naprawdę każdy znajdzie tam trasę dla siebie. I niekoniecznie musi to być Morskie Oko, choć jeśli chcesz, to oczywiście może. Zobacz, jak zaplanować wyjazd w Tatry, który pomoże Ci uspokoić umysł, wyciszyć emocje i nabrać sił (na pewno tych mentalnych!). Pamiętaj tylko o swoim bezpieczeństwie – unikaj wyjść w górach, gdy zapowiada się burza, nie jedz na szlakach, by nie kusić niedźwiedzi i… staraj się nie podróżować pojedynczo.

Apartamenty w Zakopanem, czyli dobra baza wypadowa

Pewnie myślisz, że skoro i tak większość czasu spędzisz w Tatrzańskim Parku Narodowym, to nocleg nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Jeśli faktycznie tak jest, to niestety jesteś w błędzie. Miejsce na nocleg warto dobrze wyselekcjonować. Nie każdy w końcu idzie w góry po to, by przez cały wyjazd z nich nie schodzić i spać w schroniskach. Co w takim razie warto wziąć pod uwagę?

1. Bliskość wejścia na trasę

W Tatrach wejść jest sporo. Do Parku można wejść np. przez Kuźnice albo dojechać np. do Doliny Chochołowskiej i tam ruszyć dalej. W zależności od tego, które trasy chcesz pokonać w trakcie wyjazdu, które widoki podziwiać, zdecyduj się np. na nocleg w Zakopanem lub pokoje w Kościelisku.

2. Komfort pokoju

Wyobraź sobie, że właśnie spędziłeś 6 godzin w górach i jedyne o czym marzysz to… odpoczynek (tak, tak, czasem tak to wygląda), jednak trafiasz do jakiegoś małego, ciasnego i ciemnego pokoiku, gdzie trudno nawet wyciągnąć swobodnie nogi. Nie, tak to nie powinno wyglądać. Właśnie dlatego sprawdź ofertę apartamentów, np. na portalu Sun and Snow. Duże przestrzenie, dogodne lokalizacje i niezbędne wyposażenie. Tak to można schodzić z gór!

3.Bazę żywieniową

Ile można żyć na kanapkach spakowanych do plecaka na trasę? Wieczorem trzeba posilić się czymś lepszym, aby mieć energię na górskie podboje następnego dnia. Warto więc sprawdzić również restauracje i karczmy w okolicach wynajętego pokoju. Z jednej strony im bliżej, tym lepiej, z drugiej jednak – chodzenia nigdy za mało, a przy okazji można poznać fascynujące zakamarki Zakopanego.

Nocleg w Zakopanem i w drogę, czyli przykładowe trasy w Tatrach

Stopnie trudności są różne, dlatego spokojnie wybierzesz coś dla siebie

1. Wejście na Nosal

Trasa trwa… ok. 45 minut, także – świetny pomysł na rozgrzewkę. Góra nie jest wysoka, ma około 1200 m n.p.m. Co ważne po drodze jest kilka pięknych miejsc z widokiem np. na Kasprowy Wierch. W sam raz na postój i 5 minut dla fotoreporterów.

A jeśli będzie Ci jeszcze za mało, to możesz zejść z drugiej strony Nosala do Doliny Olczyskiej i… wejść na Wielki Kopieniec. Panorama, którą można podziwiać z tej góry dosłownie zapiera dech w piersiach!

2. Kasprowy Wierch

Na Kasprowy Wierch można wjechać kolejką, ale czasem lepiej zostawić sobie tę przyjemność na… zjazd. Poza tym na Kasprowy Wierch można wejść na kilka różnych sposobów – mniej lub bardziej stromych i wymagających.

Jedno z łatwiejszych do pokonania podejść prowadzi przez Boczeń i Halę Gąsienicową. Łagodniejsze, z przystankiem w schronisku na kawę i szarlotkę i ewentualnie z podejściem do Czarnego Stawu Gąsienicowego w bonusie.

Warto zabrać ze sobą dużo wody, ponieważ trasa może nie jest długa, ale bardzo szybko wychodzi się z lasu. A tam słoneczko może już mocno przypiekać. Jeśli nie masz wprawy w chodzeniu, warto żebyś wziął ze sobą kije. To znakomite wsparcie przy wchodzeniu po skałach. I przy schodzeniu – nieważne jaką nawierzchnią.

3. Trasa Grześ–Rakoń–Wołowiec

Trasa przede wszystkim długa, ale zapewniająca wspaniałe widoki na Tatry Zachodnie. W przeciwieństwie do Nosala i Kasprowego Wierchu, do których wejście prowadzi przez Kuźnice, do Grzesia trzeba dojechać do Doliny Chochołowskiej (tak, tej od krokusów!). Najpierw czeka Cię ok. 2 godzin bardzo przyjemnego spaceru doliną, a następnie podejście na 3 wymienione wyżej szczyty. Warto tu celować w ładną pogodę, bo z pewnością spędzisz w górach cały dzień.

To jak – gotowy na górski reset? Nic tak nie wycisza umysłu, jak wysiłek fizyczny. Gra warta świeczki, a ile wspomnień i zachwytów nad wyjątkową naturą po drodze! Nic tylko pakować plecak, zakładać buty trekkingowe i w drogę! Wakacje zaplanowane w najlepszy z możliwych sposobów. Rezerwuj apartamenty w górach i doświadcz tego piękna na własnej skórze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj