Czym są testy penetracyjne i dlaczego warto je zlecić?

Celem każdego przedsiębiorcy powinno być jeszcze bezpieczniejsze, a przy tym skuteczniejsze realizowanie swoich celów. W tym celu przeprowadza się m.in. testy penetracyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Dlaczego firmy wybierają audyt wewnętrzny?

Firmy mogą korzystać obecnie z wielu rozwiązań wspierających swoją działalność. Ważnym elementem jest tutaj m.in. audyt wewnętrzny, który pozwala na ocenę procesów prowadzonych w firmie, a także wskazujące postępowanie pozwalające na ich usprawnienie.

Zatem przeprowadzony precyzyjnie audyt wewnętrzny to nie tylko kontrola, ale również wsparcie pozwalające na skuteczniejsze realizowanie procesów biznesowych i zmniejszenie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności.

Aktualnie stosuje się wiele różnych metod audytu wewnętrznego. Wśród nich znajdują się również testy penetracyjne. Czym dokładnie są tego typu testy?

Czym są testy penetracyjne?

Testami penetracyjnymi nazywa się specjalistyczne procesy, które polegają na wykonaniu kontrolowanego ataku na system teleinformatyczny przedsiębiorstwa, w tym między innymi na jego sieci komputerowe – informatyczne.

Dzięki takiej kontrolowanej akcji testy penetracyjne umożliwiają sprawdzenie, czy system teleinformatyczny wykorzystywany przez firmę jest w stanie zapewnić jej skuteczną ochronę, gdyby doszło do rzeczywistego ataku tego typu.

Testy penetracyjne mogą wchodzić w skład audytu wewnętrznego bezpieczeństwa informatycznego przedsiębiorstwa.

Jak firma może przeprowadzić testy penetracyjne?

Aktualnie testy penetracyjne dla klientów biznesowych wykonuje wiele firm, które zajmują się świadczeniem usługi informatycznych oraz przeprowadzaniem audytów informatycznych oraz biznesowych.

Firmy prowadzące testy penetracyjne posiadają także odpowiednie certyfikaty, które poświadczają ich techniczne kompetencje w zakresie realizacji tego typu testów.

Właściwy audyt wewnętrzny pozwala firmie na ocenę poprawności prowadzonych działań – także w ramach obszaru teleinformatycznego. Dzięki testom penetracyjnym można sprawdzić rzeczywisty poziom ochrony firmy przed atakami z zewnątrz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj