Sprężynowy czy piankowy – z jakim materacem wyśpisz się bardziej?

Ile gustów, tyle opinii. Nie da się ukryć, że dobrej jakości materace zawsze sprawią, że sen będzie przyjemnością. Często jednak nie wiemy, czym różnią się poszczególne modele oraz jakie właściwości ma materac piankowy lub materac sprężynowy. Czas zatem rozwiązać tę zagadkę i pomóc sobie łatwo i szybko wybrać odpowiedni model materaca do spania.

Jak wybiera się materac?

Aby właściwie podejść do sprawy wyboru, należy zdać sobie sprawę, że średnio w łóżku spędzamy ponad 2 tysiące godzin. Dlatego wybór tego przedmiotu jest kluczowy dla naszego życia.

Materac powinno dobierać się pod kątem:

  • Sylwetki,
  • Wagi,
  • Stanu kręgosłupa,
  • Pozycji spania.

Wszystko to ma znaczenie, dlatego twardość materaca jest tu indywidualna. Niektórzy muszą spać na materacach miękkich, delikatnych. Inni z kolei powinni wybrać modele twarde i mało elastyczne.

Czym charakteryzuje się materac sprężynowy?

Okazuje się, że wciąż bardziej chętnie wybierane są materace sprężynowe. To materace, w których odpowiedzialność za utrzymanie ciała odgrywają sprężyny. W najtańszych wersjach są to sprężyny połączone ze sobą. To tzw. materace bonellowe. Z kolei czasami materace sprężynowe mogą mieć osobne kieszenie, w których tkwią osobno sprężyny i stykają się tylko w konkretnym miejscu. Wówczas jest to produkt bardziej elastyczny i lepiej reagujący na zmiany położenia ciała.

Dodatkowo tego rodzaju rozwiązanie doskonale sprawdza się w materacach dla par, gdzie istotna jest zmienna siła nacisku. Generalnie materace sprężynowe polecane są osobom cięższym, które mają problem z kręgosłupem.

Charakterystyka materaca piankowego

Z kolei materace piankowe są materacami polecanymi dla osób lżejszych. Struktura pianki sprawia, że łatwiej poddaje się ona naciskom. Jeśli ktoś ma problemy z temperaturą, łatwo marznie to materace z pianki termoelastycznej mogą być doskonałym rozwiązaniem. To samo, jeśli chodzi o materace dla par. Pianka dopasowuje się do ciała, a ruchy partnera są izolowane.

Materac piankowy jest higieniczny i łatwy w utrzymaniu. Nie niszczy się aż tak szybko, jak dzieje się to w przypadku materaca sprężynowego. Jest jednak gorszy dla tych, którzy ważą nieco więcej. To sprawia, że sen na tego rodzaju materacu jest dla nich mniej przyjemny. Materace piankowe są droższe od sprężynowych odpowiedników, ale nie są to ceny horrendalne. Warto zatem zastanowić się nad własnym sposobem snu i wybrać taki materac, który lepiej dopasuje się do sylwetki i trybu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj