Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa rekrutacyjna dla większości z nas jest jednym z najbardziej stresujących momentów. A już zwłaszcza wtedy, kiedy zależy nam na określonym stanowisku czy firmie, do której aplikujemy. Dlatego postanowiliśmy podzielić się 6 sposobami jak ograniczyć swój stres i zaprezentować się z najlepszej strony.

Na blogu Instytutu APC znaleźć można więcej porad dotyczących idealnej prezentacji na rozmowie rekrutacyjnej. Tymczasem zapraszamy do lektury sześciu najistotniejszych zasad!

  1. Zrelaksuj się!
    W wieczór poprzedzający rozmowę rekrutacyjną postaraj się zrelaksować. Poczytaj dobrą, wciągającą książkę, posłuchaj muzyki, zrób sobie odprężającą kąpiel. Postaraj się zająć swoje myśli czymś innym niż czekające Cię nazajutrz spotkanie.
  2. Bądź punktualny
    Będąc punktualnym pokazujesz rekruterowi, że jesteś odpowiedzialny, można na Ciebie liczyć i poważnie podchodzisz do swoich obowiązków. Oczywiście może się zdarzyć, że w drodze na rozmowę zepsuje Ci się auto czy będziesz mieć stłuczkę, jednak właśnie dlatego warto wyjść z domu nieco wcześniej. Spóźnienia, niezależnie od ich przyczyny, nie są zbyt mile widziane.
  3. Przygotuj się do rozmowy
    Pomyśl nad odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, przejrzyj swoje CV i inne dokumenty aplikacyjne, które przesłałeś w procesie rekrutacji. Może być tak, że po prostu nie będziesz szczegółowo pamiętał swoich obowiązków w poprzednich firmach – a osoba, która nie jest w stanie opowiedzieć o tym, czym się zajmowała, niestety nie może liczyć na przychylne spojrzenie rekrutera. Odśwież sobie swoje umiejętności, w razie konieczności również język obcy, którego znajomość zadeklarowałeś w CV, zwłaszcza jeżeli od dłuższego czasu nie rozmawiałeś z nikim w tym języku.
  4. Zadbaj o swój wygląd
    Twój ubiór powinien być czysty, wyprasowany i schludny. Swój rekrutacyjny „outfit” przygotuj najlepiej dzień wcześniej, tak żebyś rano nie musiał biegać w poszukiwaniu części garderoby. Optymalnym rozwiązaniem na większość stanowisk będzie koszula i marynarka plus casualowe spodnie, a w przypadku kobiet – niezbyt wysokie buty, spódnica sięgająca kolan i lekki makijaż. Zbyt elegancki strój jest tak samo złym wyborem jak ten zbytnio na luzie.
  5. Odpowiadaj na pytania
    Rekruter chce dowiedzieć się od Ciebie jak najwięcej. Nie unikaj odpowiedzi na pytania, mów zdecydowanie i postaraj się wyczerpać swoją wypowiedź. Zdawkowe odpowiedzi nie zostaną przychylnie przyjęte – sugerują, że kandydat chce coś ukryć lub nie ma zbyt wiele do powiedzenia.
  6. I na koniec: nie bój się pytania o oczekiwane zarobki!
    To pytanie, które na pewno padnie! Rozmowa o pieniądzach na rozmowie rekrutacyjnej nie jest niczym złym. Pracodawca musi wiedzieć, czy go na Ciebie stać, a Ty – czy jesteś w stanie za określone wynagrodzenie pracować. Przed rozmową prześledź aktualne raporty płacowe, żebyś wiedział, w jakich widełkach możesz się poruszać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj