Koła powlekane poliuretanem – pomysł, który wszystko zmienia

Koła i kółka wzbogacają wiele sprzętów i akcesoriów, z których korzystamy na co dzień. Taka mobilność, możliwość łatwego przesunięcia danej rzeczy na mniejszą lub większą odległość, zaoszczędza nam wiele trudu. Dzięki kółeczkom umieszczonym pod szafką czy wózkiem, nawet ciężki przedmiot przesunie się, a wraz z nim cały jego ładunek, który w przeciwnym wypadku trzeba by było nieść w rękach. Sam pomysł jest więc bardzo dobry i bardzo nowoczesny – a żeby działający dzięki kółkom sprzęt był w pełni funkcjonalny i najlepiej wypełniał swoje zadanie, wypada żeby i kółka były wykonane z nowoczesnego tworzywa, które sprawdzi się w każdych warunkach.

Koła powlekane poliuretanem, czyli jak udoskonalić kółko

Na pozór, praca jaka stoi przed kółkiem, nie jest skomplikowana – ma się po prostu obracać wokół własnej osi i już sama ta, naturalna mu właściwość, ma sprawić że cała konstrukcja oparta na kółkach zmieni swoje położenie. O to, by kółko się obracało stabilnie, dba oś, na której zostało umieszczone albo oprawa w której się je osadzi. Ale to jeszcze za mało, żeby kółko spełniało wszystkie pokładane w nim nadzieje.

Ta wspomniana stabilność musi iść w parze z tym, by kółko nie wpadało w drgania podczas jazdy, by nie ślizgało się na podłożu, nawet jeśli przejeżdża akurat przez rozlany smar czy inną substancję, by nie niszczyło się w nieprzyjaznych warunkach. Jeszcze sto lat temu część z tych życzeń spełniały tylko kółka wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów. Niestety, na przykład żeliwo, jest przy okazji bardzo ciężkie, a to sprawia że sprzęt z takim kółkiem trochę trudniej wprawić w ruch. Ale od osiemdziesięciu lat mamy tworzywo, które spełnia wszystkie życzenia, jakie można mieć w stosunku do kół i kółek.

Tą tajemniczą substancją jest poliuretan, czyli tworzona syntetycznie masa, która może być nawet tworzywem całego kółka. Taka część jest zaś lekka i odporna na wszystkie czynniki zewnętrzne, jakie mogą oddziaływać podczas jazdy – a co bardzo istotne, poliuretan jest materiałem idealnie pochłaniającym drgania. Sprzęt czy akcesorium poruszające się na takich kółkach, toczy się pewnie, nie poślizgnie się i pokona każde warunki, zarówno te atmosferyczne, jak i panujące w konkretnej hali produkcyjnej, gdzie mogą się znajdować także jakieś chemiczne odczynniki.

Dobra wiadomość jest taka, że także koła powlekane poliuretanem będą miały te same przydatne właściwości. Już sama warstwa tej substancji, otaczająca powierzchnię toczną koła, uczyni je bardziej praktycznym, wręcz uniwersalnym dodatkiem.

Więcej na temat wyrobów z poliuretanu dowiesz się zaglądając tutaj: www.poliuretanyczaniec.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj