Polewa czekoladowa to nieodłączny element wielu ciast, ciasteczek i deserów. Doskonale smakuje zarówno w wersji z gorzkiej czekolady, jak i mlecznej czy białej. Choć dostępnych jest mnóstwo „gotowców” w sklepach, samodzielnie przygotowanie polewy czekoladowej nie tylko napawa dumą i satysfakcją, ale zapewnia jednocześnie niepowtarzalny smak. W uzyskaniu odpowiedniej konsystencji pomogą Ci te wskazówki.
Czekolada ma kluczowe znaczenie
Jakość i rodzaj czekolady ma największy wpływ na to, jak polewa będzie smakować i wyglądać. Nie zaleca się kupowania zwykłych czekolad o kiepskiej jakości, ponieważ już na etapie jej rozpuszczania powstanie problem. Czekolada może mieć zbyt gęstą konsystencję, zwarzyć się i rozwarstwiać. Jej smak również pozostawia wiele do życzenia. Nie bez znaczenia jest również rodzaj czekolady. Najlepiej sprawdza się czekolada gorzka, która bardzo szybko się rozpuszcza i ma gładką konsystencję. Polewa czekoladowa – z czekolady Wedel to sposób na udany deser. Warto jednak wybierać te, które nie zawierają orzechów i bakalii. Ich prezencja po rozpuszczeniu czekolady może nie być zadowalająca.
Sposób rozpuszczania
Czekoladę należy połamać i rozpuścić w kąpieli wodnej. Wrzucenie jej do naczynia, które ma bezpośredni kontakt z palnikiem lub płytą sprawi, że czekolada bardzo szybko przypali się, przez co straci swój smak. Naczynie z czekoladą powinno być wstawione w drugie, w którym znajduje się podgrzana woda. Jej temperatura nie może być zbyt wysoka. Najlepsza to około 60 st. Celsjusza – dzięki temu czekolada ładnie się rozpuszcza, staje się jednolitą i gładką masą, a po zastygnięciu ma atrakcyjnie wyglądający połysk.
Jak uratować nieudane przygotowanie polewy czekoladowej?
Najczęstsza przypadłość podczas robienia polewy z czekolady to zwarzenie się jej. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Gdy w naczyniu zaczną pojawiać się grudki, a na wierzchu wydzieli się warstwa tłuszczu, wystarczy dolać nieco gorącego mleka i mieszać do otrzymania jednolitej konsystencji.