RRSO co to oznacza?

RRSO co to oznacza?

RRSO jest to rzeczywista roczna stopa procentowa stanowiąca całkowity koszt kredytu, który ponoszony jest przez kredytobiorcę. Obejmują ona w swoim zakresie nie tylko oprocentowanie, ale także prowizję, ubezpieczenia, a ponadto inne opłaty bankowe, które uiszczane są w formie rat miesięcznych. Współczynnik RRSO pozwala w łatwy sposób porównać atrakcyjność różnych ofert kredytowych. Podkreślić jednak należy fakt, że nie wolno zapominać tutaj o zmianie wartości pieniądza w czasie, który wyraża rzeczywisty wpływ na wysokość rzeczywistej rocznej stopy procentowej.

Definicja RRSO

Zgodnie z definicją ustawy o kredycie konsumenckim jest to rzeczywisty koszt kredytu, który ponoszony jest przez konsumenta, a wyrażony za pośrednictwem wartości procentowej całkowitej sumy kredytu z zachowaniem stosunku rocznego.

RRSO przeliczna jest z uwzględnieniem całkowitego kosztu kredytu, który uwzględnia prowizje za udzielenie pożyczki, opłaty za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenia, a ponadto pozostałe opłaty bankowe.

RRSO a wartość pieniądza w czasie

Należy w tym aspekcie pamiętać o zmianie wartości pieniądza w czasie. Dobrym przykładem tego efektu będzie kredyt hipoteczny, w przypadku którego bank nie nalicza prowizji oraz innych opłat, a tylko odsetki. W związku z tym, mogłoby się wydawać że rzeczywista roczna stopa procentowa jest równa w tej sytuacji stopie nominalnej. Jednakże tak nie jest. Dla przykładu, jeżeli pożyczymy 3000 zł, a oprocentowanie wyniesie 15%, natomiast RRSO osiągnie wartość 16,10%, to dodatkowa wartość na poziomie 1,10% to właśnie rezultat zmiany wartości pieniądza w czasie. Biorąc pod uwagę powyższe, droższy kredyt może mieć niższą rzeczywistą roczną stopę procentową. Taka sytuacja występuje w sytuacji rat malejących. Warto to uwzględnić porównując oferty kredytowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj