Zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych w salonie fryzjerskim

Salon fryzjerski to w dzisiejszych czasach miejsce, które często oferuje wszechstronne usługi, nie tylko fryzjerskie, ale również kosmetyczne i pielęgnacyjne. Zatem muszą w nim panować odpowiednie warunki sanitarne. Sprzęt i znajdujące się w nim meble, a zwłaszcza fotele muszą być dezynfekowane, a fryzjerki muszą dbać o sterylność swoich rąk. Warto zastanowić się co jest niezbędne, by zapewnić odpowiednie warunki sanitarne. Z pewnością wyposażenie kącika sanitarnego ma kluczowe znaczenie. Znajdą się tu nie tylko dozowniki, ale również pojemnik na ręcznik papierowy lub suszarka do rąk.

Dozowniki na płyny dezynfekcyjne i mydło do rąk

W strefie sanitarnej przy umywalce niezbędne jest zamontowanie dozowników na płyny dezynfekcyjne i mydło do rąk. Tego rodzaju urządzenia sprawiają, że strefa sanitarna jest łatwiejsza do utrzymania w czystości, a jednocześnie nie trzeba obawiać się przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych. Oczywiście po użyciu mydła i płynów dezynfekcyjnych należy od razu przejść do klienta. Wszelkie przerywanie pracy w celu skorzystania z toalety powoduje, że konieczne jest ponowne użycie środków dezynfekcyjnych, które działają biobójczo na bakterie, wirusy i grzyby. Warto zaznaczyć, że dozowniki powinny być wykonane z trwałych materiałów, najlepiej stali nierdzewnej i być przystosowane do wygodnego uzupełniania płynów przy pomocy wkładów, do których nie ma dostępu powietrze.

Pojemniki na ręczniki papierowe lub suszarki z filtrem HEPA

Umycie rąk to nie wszystko, a używanie ręcznika bawełnianego niekoniecznie jest odpowiednie, chyba, że posiada się urządzenie do dezynfekcji. Zatem obok dozowników powinien pojawić się pojemnik na ręcznik papierowy. Do wyboru są pojemniki na ręczniki papierowe wykonane z metalu lub ABS. Warto dopasować je do pozostałych urządzeń sanitarnych. Zamiast ręczników można zdecydować się również na suszarki wyposażone w filtr HEPA pochłaniający 99,9% bakterii.

Środki dezynfekcyjne w sprayu

Cały salon fryzjerski musi być utrzymany w czystości, dlatego konieczne jest stosowanie środków dezynfekcyjnych zarówno do podłóg, jak i przecierania mebli czyściwem. Fotele fryzjerskie, a także te przeznaczone do mycia włosów muszą być sterylnie czyste, podobnie jak myjki. Dlatego najlepiej sprawdzają się środki profesjonalne do czyszczenia różnych powierzchni, na bazie czwartorzędowych związków amoniowych, które mają działanie biobójcze. Do czyszczenia powierzchni płaskich mebli i foteli można użyć środków w sprayu. Jednak narzędzia czy ręczniki należy traktować w specjalny sposób.

Autoklawy do sterylizacji sprzętu

Sterylizacja narzędzi takich jak nożyczki ważna jest nie tylko dla chirurga, ale również dla fryzjera. Dodatkowo, jeśli w salonie są wykonywane zabiegi upiększające to również sprzęt do ich wykonywania należy sterylizować. Do tego celu sprawdzają się autoklawy. Posiadanie takiego sprzętu na wyposażeniu jest dużym ułatwieniem, gdyż nie trzeba wysyłać go do sterylizacji w innym miejscu. Działanie wysokiej temperatury w zakresie od 135 do nawet 270 stopni pozwala zabić wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze i zapewnić sterylność narzędzi używanych w pracy, zarówno pęsety, jak i głowic przeznaczonych do mikrodermabrazji, jeśli salon oferuje również usługi kosmetyczne. Warto zauważyć, że w autoklawie można sterylizować również ręczniki bawełniane bądź też rękawiczki.

Stosowanie środków ochrony bezpośredniej, a także miejsce do składowania brudnych rzeczy

Istotne znaczenie w każdym zakładzie, gdzie jest kontakt z klientem, jest stosowanie środków ochrony bezpośredniej. Fryzjerzy narażeni są na bezpośredni kontakt ze środkami chemicznymi, a także skórą klientów, która może być np. skaleczona. Zatem niezbędne jest stosowanie w pewnych sytuacjach rękawiczek jednorazowych. Takie stosuje się przy farbowaniu włosów. Zakład powinien być również odpowiednio wentylowany, aby zapewnić ochronę przed wdychaniem substancji chemicznych przez dłuższy czas. Również fartuchy robocze i zabrudzona odzież muszą mieć swoje wyznaczone miejsce, gdzie składowane są w zamkniętych pojemnikach lub workach.

Właściwe warunki sanitarne w salonie fryzjerskim są wymagane przez przepisy BHP. Niektóre urządzenia są niezbędne, w inne warto się zaopatrzyć, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pracy, co przekłada się na efektywność i kreatywność, a tym samym także prestiż miejsca w oczach klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj