Soczewki dla początkujących. Jak wybrać, kupić i pielęgnować?

Soczewki kontaktowe zostały docenione przez wielu jako wygodna alternatywa dla okularów. Nie zaparowują po wejściu do pomieszczenia, nie spadają z nosa i można w nich uprawiać dowolną aktywność fizyczną. Zapewniają także maksymalny komfort widzenia. Wszystko to jednak pod warunkiem, że są prawidłowo dobrane. Jak to zrobić?

1. Jak wybrać?

2. Jak kupować?

3. Jak pielęgnować?

Osoby zaczynające swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi powinny zadbać przede wszystkim o podstawy. W krótkim czasie staną się one rutyną.

Jak wybrać?

Doboru soczewek pod kątem naszej wady wzroku każdorazowo dokonuje okulista. Samodzielne modyfikacje w tym przypadku nie są wskazane. Z nim także skonsultować warto pozostałe parametry: tryb noszenia i materiał. Obecnie na rynku mamy do czynienia z bogactwem wariantów. Są wśród nich soczewki jednodniowe: komfortowe, nie wymagające pielęgnacji, wyrzucane po jednorazowym zastosowaniu. Zwiększa to ich higieniczność i łatwość użytkowania. Drugą kategorią są soczewki wielokrotnego użytku: tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne itp. Po wyjęciu soczewki z oka należy ją wyczyścić i zdezynfekować, a następnego dnia użyć ponownie. Brzmi kłopotliwie, jednak osoby korzystające z tego rozwiązania cenią niższy koszt, a do rutyny higienicznej przyzwyczajają się bardzo szybko.

Soczewki różnią się również ze względu na zastosowany materiał. Te twarde, wykonane z polimetakrylanu metylu, są przepuszczalne, ale sztywne. Dają więc niższy komfort. Obecnie wykorzystuje się właściwie zawsze soczewki miękkie, wyprodukowane z materiałów o wysokiej przepuszczalności tlenu.

Jak kupować?

Soczewki kontaktowe są dostępne w salonach optycznych. W niektórych przewidziana została możliwość bezpłatnego badania wzroku przy zakupie soczewek w danym miejscu, co stanowi udogodnienie, gdy nie jesteśmy pewni obecnych parametrów. Na twojepierwsze.pl osoby początkujące mogą z takiej możliwości skorzystać, umawiając od razu wizytę.

Jak pielęgnować?

W przypadku soczewek wielokrotnego użytku podstawą komfortu noszenia i zdrowia oczu jest właściwa pielęgnacja. Podstawą są zawsze dobre nawyki. Wszelkie zabiegi związane z aplikacją lub wyjmowaniem soczewek kontaktowych powinny być przeprowadzone czystymi rękami. Każdego dnia używać należy świeżego płynu, unikając bezpośredniego dotykania dozownika, by go nie zanieczyścić. Nigdy nie należy opłukiwać soczewek zwykłą wodą kranową lub innymi preparatami. Soczewki kontaktowe aplikuje się przed zrobieniem makijażu i przeciera zarówno przed, jak i po użyciu.

Płynów istnieje na rynku wiele. Dobór właściwego to kwestia naszych preferencji i tolerancji na poszczególne preparaty. Oczywistym wskazaniem, że dany produkt nam nie służy jest dyskomfort w trakcie noszenia soczewek, który po zmianie płynu ustępuje. Środki te czyszczą, nawilżają, ułatwiają utrzymanie sterylności. Obecnie większość płynów jest określana mianem „preparatów no rub”, czyli „bez przecierania”, mimo to wielu specjalistów zaleca jednak mechaniczne czyszczenie dla lepszego efektu.

Bardzo ważnym, choć często pomijanym elementem, jest czystość pojemnika na soczewki. Specjaliści zalecają, aby wymieniać go minimum co kwartał, codziennie zaś opłukiwać oraz czyścić. Każdorazowo używać się powinno również czystego płynu.

To, że soczewki są komfortowe i wspierają aktywny tryb życia, nie ulega wątpliwości. Aby jednak w pełni realizowały swoją funkcję, należy zadbać o podstawy pielęgnacji. Regularne ich powtarzanie szybko stworzy codzienny rytuał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj