Septorioza – zapobieganie i zwalczanie

Dostrzegasz na liściach obecność licznych owalnych plamek? Może być to znak, że uprawy zostały zaatakowane przez septoriozę. Dowiedz się, jak zapobiegać i zwalczać tę chorobę grzybiczą, która może generować znaczne straty.

Septorioza jest jedną z powszechniejszych chorób grzybowych, które występują w Polsce często i powodują największe straty w uprawach. Charakterystyka jej rozwoju i przebiegu sprawia, że niezwykle ciężko dostrzec ją w początkowej fazie – a w następnych jest z kolei uciążliwa i trudna do zwalczenia. Przez pierwsze dwadzieścia dni grzyb w zasadzie rozwija się na zbożach bezobjawowo – trudno więc wychwycić, że coś złego dzieje się z uprawami.

Septorioza – zapobieganie

Co sprzyja rozwojowi septoriozy? Przede wszystkim wilgoć. Jeśli więc Twoje uprawy charakteryzują się gęstym zasiewem, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ewentualne objawy choroby. Mocne gleby to kolejny faktor sprzyjający temu uciążliwemu patogenowi. O ile nie sposób zmienić samych uwarunkowań środowiskowych, istnieją sposoby na zapobieganie septoriozie. W związku z tym, że z początku nie daje ona żadnych objawów, jest to przypadek, w którym szczególnie warto zapobiegać, zamiast leczyć. Stosowanie regularnych oprysków prewencyjnych pozwala zredukować ryzyko ataku choroby do minimum.

Co należy stosować w celu zapobiegania septoriozie? Najlepiej zdecydować się na dwuskładnikowy preparat wyprodukowany z przeznaczeniem dla tej choroby grzybiczej. Należy wybrać właściwy moment oprysku i powtórzyć go dwa razy – tylko w ten sposób można zyskać maksimum pewności, że patogen nie zaatakuje zboża.

Septorioza – zwalczanie

Nie zabezpieczyłeś zbóż odpowiednim preparatem prewencyjnym? Bez obaw – to, że uprawa została zaatakowana przez chorobę, nie oznacza, że zbiorów w tym roku nie będzie. Zastosowanie odpowiedniego preparatu pomoże zahamować jej rozwój, a nawet skutecznie go cofnąć. Zastosowanie prochlorazu czy protiokonazolu rozwiąże problem.

Septorioza i dwuetapowy preparat Syngenta to zestawienie, w którym choroba grzybicza nie ma szans. Środki przeciwgrzybicze pomogą zahamować rozwój choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj