Ślub kościelny – wymagane dokumenty

Ślub kościelny - wymagane dokumenty

Ślub. Wielkie wydarzenie. Dwoje kochających się ludzi staje przed sobą i obiecuje sobie dozgonną miłość. Wielkie radosne wydarzenie. Narzeczeni często skupiają się na tym, żeby zorganizować huczną imprezę z wieloma atrakcjami dla gości, wspaniałą muzyką i pysznym jedzeniem. Jednak oprócz udanej zabawy nie należy zapominać o kwestiach formalnych. Czy wszystko jest takie proste jakby się mogło wydawać? Najpierw należy wybrać czy decydujemy się na ślub cywilny, czy kościelny.

Jeśli wybierzemy ślub kościelny jakich dokumentów potrzebujemy?

Przede wszystkim nie możemy zapomnieć swoich dowodów osobistych, aby potwierdzić naszą tożsamość. Kolejną rzeczą jaką narzeczeni muszą przygotować są metryki chrztu. Każdy wybiera je u proboszcza swojej parafii i zanosi do parafii, w której nastąpi akt zawarcia małżeństwa. Ważnym dokumentem jest również zaświadczenie o bierzmowaniu. Jeśli któraś z osób nie przystąpiła wcześniej do tego sakramentu, będzie zobowiązana go przyjąć przed ślubem. Należy mieć przy sobie potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i dodatkowo zaliczenie spotkań w poradni rodzinnej. W niektórych parafiach należy dołączyć zaświadczenie o odbyciu spowiedzi przedślubnej.

Dodatkowo jeśli zapowiedzi odbyły się w innej parafii należy również przedstawić odpowiedni dokument proboszczowi. Wszystkich dokumentów jest sporo i pewnie trudno je zapamiętać. Ale nie ma się co martwić na zapas. Uprzejmy proboszcz, na pewno pokieruje nas w kwestiach formalnych i nie będziemy mieli problemu z zebraniem wszystkiego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj