Zaburzenia odżywiania to poważny problem, który wyniszcza organizm powodując cierpienie ciała i umysłu. Osoby borykające się z anoreksją lub bulimią niekiedy nie zauważają, że potrzebują pomocy, czasem też odmawiają jej przyjęcia.
Odpowiednia rozmowa jest kluczem
Próby nakłonienia osoby z zaburzeniami odżywiania do zmiany swoich nawyków wielokrotnie kończą się fiaskiem? Problemem może być niewłaściwe podejście w trakcie rozmowy. Wymuszanie, oskarżanie i kontrolowanie nie będzie skuteczne, a przyniesie wręcz odwrotny skutek. Podczas próbowania porozumienia się z osobą cierpiącą na zaburzenia odżywania nie należy:
- zmuszać do jedzenia
- oceniać i krytykować
- bagatelizować problemu
- komentować wyglądu
- wywoływać poczucia winy.
Konsekwentne podejmowanie prób
Nie można oczekiwać, że pierwsza rozmowa przyniesie odpowiedni efekt i osoba z zaburzeniami odżywania zgodzi się na terapię. W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do wyparcia lub zaprzeczania, że problem istnieje. Osoby chore mogą również reagować agresywnie na wszelkie próby rozpoczynania rozmowy. Należy uzbroić się w cierpliwość i skrupulatnie, a jednocześnie delikatnie dążyć do tego, by zachęcić do podjęcia leczenia. Każda kolejna rozmowa może uświadamiać osobę z zaburzeniami, że ma problem, z którym musi sobie poradzić lub pozwolić sobie pomóc w jego rozwiązaniu, inaczej poniesie poważne konsekwencje zdrowotne.
Terapia – jak może pomóc?
Centrumdobrejterapii.pl dotyka problemu od strony psychologicznej. Każde zaburzenie ma swoje przyczyny, a dotarcie do nich będzie miało pozytywny przebieg na terapię, ponieważ pozwoli osobie z zaburzeniami odżywiania zrozumieć swoje emocje. Częstymi przyczynami problemów z odżywianiem jest brak akceptacji siebie oraz niskie poczucie własnej wartości. Zadaniem terapii jest zmiana w postrzeganiu samego siebie, a także porzucanie zachowań typowych dla zaburzeń odżywiania i stopniowa zmiana nawyków żywieniowych na takie, które przywrócą zdrowie organizmu do odpowiedniego stanu.