Nerwica i jej przyczyny

Nerwica to choroba, z którą boryka się bardzo dużo osób. To jeden z najczęstszych problemów, z którymi udajemy się do psychoterapeuty. Jakie są jednak najczęstsze przyczyny nerwicy? Co ją powoduje? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyczyn, które powodują nerwicę, jest bardzo dużo. W naszym poniższym artykule spróbujemy wskazać te najczęstsze.

Przede wszystkim – nadmierna ilość stresu

Jedną z głównych przyczyn, jeśli chodzi o powstawanie nerwicy, jest nadmierna ilość stresu. Wywoływać mogą go bardzo różne czynniki. Niezadowolenie z pracy, ciężka sytuacja rodzinna czy niepowodzenie w związku – to tylko niektóre czynniki stresogenne. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, aby skutecznie sobie z nimi radzić, pojawienie się nerwicy to tylko kwestia czasu. Jeśli zatem tylko zauważymy, że coraz częściej jesteśmy zestresowani, jak najszybciej powinniśmy rozwiązać ten problem. Stres, jako jeden z czynników powstawania nerwicy, jest objawem, który najłatwiej rozpoznać, jak również wyeliminować. Nie jest to jednak czynnik jedyny.

Po drugie – zaniżona samoocena

Innym czynnikiem, który może powodować nerwicę, jest zaniżona samoocena. Nie jest to jednak czynnik bezpośredni. Jeśli jednak coraz częściej zauważamy, że nie jesteśmy zadowoleni z naszego wyglądu czy po prostu z tego, jacy jesteśmy – powinniśmy zareagować. Niska samoocena to problem, który w zdecydowanie większym stopniu dotyka kobiet, aniżeli mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że jest to reguła.

Objawy nerwicy – jakie są?

Jak rozpoznać, że cierpimy na nerwicę? Jednym z pierwszych i najbardziej charakterystycznych objawów nerwicy, jest to, że ciągle jesteśmy zdenerwowani. Stan poirytowania, pobudzenia nerwowego czy wreszcie poczucie, że wszystko nas irytuje – to najbardziej charakterystyczne objawy nerwicy wrocław. Jeśli taki stan występuje u nas regularnie lub też – co gorsza – w ogóle nie ustaje – wówczas koniecznie powinniśmy skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Samodzielne radzenie sobie z nerwicą, może być bardzo trudne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj