USG węzłów chłonnych. Wskazania i przeciwwskazania

USG węzłów chłonnych umożliwia ocenę ich rozmiaru, stosunku do pobliskich tkanek oraz struktury miąższu. Ultrasonografy pozwalają w ten sposób na wykrycie limfadenopatii, czyli stanu zapalnego w określonej grupie węzłów.

USG to bardzo dokładne i często stosowane badanie, dzięki któremu wykryć można wiele niepokojących zmian w obszarze węzłów chłonnych. Metoda ta uznawana jest za jedną z najbezpieczniejszych technik diagnostycznych. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia USG węzłów chłonnych?

Badanie USG węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych umożliwia ocenę ich rozmiaru, stosunku do pobliskich tkanek oraz struktury miąższu. Ultrasonografy pozwalają w ten sposób na wykrycie limfadenopatii, czyli stanu zapalnego w określonej grupie węzłów. Do jej najgroźniejszych przyczyn należą chłoniaki nieziarnicze i ziarnica złośliwa, a także przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych.

USG zapewnia bardzo dużą dokładność stawianej diagnozy. W przypadku badania węzłów chłonnych, standardowym działaniem jest badanie palpacyjne. Umożliwia ono jednak jedynie wykrycie zmian powierzchniowych, np. wyczucie powiększenia lub zgrubień. Opiera się ponadto na subiektywnych odczuciach lekarza. Badanie USG zapewnia nie tylko większą dokładność diagnozy, ale również jej obiektywność.

Zakres badania ultrasonograficznego

Dzięki badaniu USG węzłów chłonnych, można wstępnie różnicować węzły powiększone pod wpływem stanu zapalnego oraz węzły o charakterze nowotworowym. Umożliwia to wstępną ocenę, które obszary wymagają dalszej diagnostyki. Ultrasonografy pozwalają na zbadanie węzłów leżących zarówno blisko pod skórą, jak i tych zlokalizowanych nieco głębiej.

Najczęściej badanie USG wykonuje się na węzłach chłonnych podżuchwowych, szyjnych, pachowych, karkowych, pachwinowych, nadobojczykowych, podobojczykowych oraz w przestrzeni zaotrzewnowej. Do powiększenia tych ostatnich dochodzi w przypadku chorób nowotworowych układu pokarmowego. Okolica ta zawsze sprawdzana jest przy okazji badania USG jamy brzusznej.

Wskazania do USG węzłów chłonnych

Ultrasonografię węzłów chłonnych należy przeprowadzić przede wszystkim wówczas, gdy u pacjenta dojdzie do znacznego ich powiększenia. Wskazaniem są również dolegliwości bólowe w tym obszarze. Bolesność może być bezpośrednio związana z powiększaniem się węzła chłonnego.

Niepokojącym objawem są ponadto zmiany skórne w obrębie węzłów chłonnych, które również powinny być sygnałem do przeprowadzenia badania. Nie wszystkie symptomy muszą oczywiście oznaczać, że źródłem problemu jest groźna choroba. Ultrasonografy znacząco jednak ułatwiają znalezienie przyczyn niepokojącego stanu węzłów chłonnych.

Przeciwwskazania do badania USG węzłów chłonnych

Współczesne ultrasonografy są całkowicie bezpieczne, dzięki czemu zasadniczo nie występują żadne przeciwwskazania do wykonania badania. USG węzłów chłonnych może być przeprowadzane zarówno u kobiet w ciąży, jak i dzieci. W razie konieczności, badanie ultrasonograficzne można bez żadnych komplikacji powtarzać.

USG węzłów chłonnych nie wymaga też żadnego specjalnego przygotowania osoby badanej. Jednym wyjątkiem jest badanie węzłów chłonnych, które zlokalizowane są w jamie brzusznej. W takiej sytuacji pacjent powinien pozostać na czczo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj