Jak zwiększyć efektywność treningu?

Odpowiednio zbilansowany posiłek przed treningiem, a tuż po nim elektrolity. Na skurcze obowiązkowo stretching lub masaż. Sprawdź, co zrobić, aby sport przynosił jeszcze lepsze efekty.

  1. Pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Ćwiczysz na siłowni? Jeździsz na rowerze? Biegasz? Zawsze miej przy sobie butelkę wody! Nawadniaj się przed treningiem, w jego trakcie, a także po zakończeniu treningu.

Jaka ilość płynów będzie optymalna? Przy diecie o wartości około 2000 kcal należy wypijać około dwóch litrów płynów dziennie. Gdy trenujesz – o połowę więcej. Oprócz zwykłej wody, warto pić elektrolity po treningu. Mają je napoje izotoniczne i tabletki musujące uzupełniające elektrolity. W ten sposób zadbasz o właściwy poziom ważnych minerałów, które Twój organizm traci wraz z potem

Gdy poziom elektrolitów w organizmie jest zbyt niski, może to prowadzić do pogorszenia siły mięśniowej. Elektrolity po treningu pomagają więc zwiększyć efektywność ćwiczeń.

  1. Właściwy posiłek przed treningiem

Aby wizyta na siłowni była jak najefektywniejsza, na Twoim talerzu nie może zabraknąć węglowodanów złożonych i białka. Węglowodany gwarantują Ci zastrzyk energii na długo, dzięki czemu umożliwiają skuteczny trening. Białko jest z kolei paliwem dla mięśni i sprzyja ich szybszej regeneracji. To bardzo ważne zwłaszcza, gdy trenujesz codziennie. Posiłek bogaty w węglowodany i białko zjedz dwie godziny przed ćwiczeniami. Tuż przed „startem” możesz zjeść banana, który zapewni Ci szybki wyrzut energii na dobry początek treningu.

  1. Rozgrzej i rozciągnij mięśnie

Aby trening przyniósł wymierne korzyści, najważniejszy jest odpowiedni dobór ćwiczeń. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia około 50 procent ćwiczeń, które wykonujesz, powinno stanowić kardio, czyli bieganie, jazda na rowerze bądź pływanie. Sam trening powinien trwać przynajmniej 30 minut dziennie. Koniecznie poprzedź go rozgrzewką! Pomoże ona dotlenić i odżywić mięśnie oraz zmniejszyć ryzyko urazów w trakcie ćwiczeń. Na zakończenie treningu rozciągnij mięśnie, by przyspieszyć ich regenerację i zmniejszyć zakwasy.

  1. Posiłek po treningu

Aby następnego dnia chciało Ci się wrócić na siłownię, a zakwasy tego nie uniemożliwiły, równie istotne jest to, co zjesz po ćwiczeniach. Od razu po zakończeniu treningu wypij koktajl owocowy lub zjedz batonika energetycznego z pestkami dyni i słonecznika, owocami czy nasionami chia. Bardzo ważne są też elektrolity po treningu. Z kolei w ciągu godziny lub dwóch po zakończeniu ćwiczeń zjedz pełen posiłek, który zawiera białko, węglowodany złożone oraz warzywa. Dobrze, aby zawierał wartościowe witaminy i elektrolity. Na skurcze po treningu najlepsze jest rolowanie specjalnym wałkiem do masażu.

Bibliografia:

  1. https://hpba.pl/tag/jedzenie-po-treningu/
  2. https://www.who.int/dietphysicalactivity/factsheet_adults/en/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj