Rehabilitacja to kompleksowy zespół działań, które mają na celu przywrócenie osobie chorej pełnej lub maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej. Wyróżnia się kilka rodzajów rehabilitacji, w tym między innymi rehabilitację ruchową, która skupia się na usprawnianiu osób z dysfunkcją narządu ruchów za pomocą metod fizjoterapii.
Jakie są rodzaje rehabilitacji medycznej?
Typ rehabilitacji zależy przede wszystkim od problemu i stanu zdrowia pacjenta. Wyróżnić można więc rehabilitację kardiologiczną, neurologiczną, pulmonologiczną i specjalistyczną. Rehabilitację kardiologiczną zaleca się osobom, które przebyły zawał serca lub przeszły operację w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Rehabilitacja neurologiczna stosowana jest u pacjentów po urazach neurologicznych, takich jak na przykład udar, czy uszkodzenia rdzenia kręgowego. Rehabilitacji pulmonologicznej poddawane są osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, a specjalistycznej osoby niewidome, z uszkodzonym słuchem, zaburzeniami psychomotorycznymi, kobiety po mastektomii, czy też dzieci z wadami twarzoczaszki. Osoby po urazach i wypadkach poddawane są zwykle fizjoterapii ruchowej.
Kto w Polsce może skorzystać z rehabilitacji?
W Polsce każdy potrzebujący pacjent może zostać poddany rehabilitacji, gdyż z założenia jest ona powszechna. Powinna ona zostać wprowadzona jak najwcześniej, gdyż wtedy chory może szybciej odzyskać pełną sprawność. Rehabilitacja ma charakter kompleksowy i jest prowadzona przez zespół specjalistów. Przywracanie pacjenta do sprawności powinno mieć charakter ciągły i stopniowy. Rehabilitacja może zostać zakończona dopiero wtedy, gdy chory odzyska pełną lub maksymalną sprawność.
Jakie są najczęstsze metody rehabilitacji?
Najpowszechniejszą formą rehabilitacji jest fizjoterapia, na którą składa się wiele różnych elementów, takich jak kinezyterapia, masaż leczniczy, leczenie z wykorzystaniem pola magnetycznego, hydroterapia i balneoterapia. Kinezyterapia polega na leczeniu ruchem, opiera się na ćwiczeniach fizycznych. Ta metoda terapii wpływa pozytywnie nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, ale również psychikę. Masaż wykonywany jest w celu rozluźnienia mięśni, wzmocnienia mięśni, zmniejszenia napięcia i bólu, a także poprawy krążenia i przemiany materii. Przy łagodzeniu bólu doskonale sprawdza się również leczenie za pomocą pola magnetycznego, a także wystawianie bolącego miejsca na działanie wody (hydroterapia). Z kolei balneoterapia polega na kąpielach wodnych i dostępna jest głównie w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacji.
Więcej informacji znajdziesz na https://www.emc-sa.pl/uslugi/rehabilitacja