Dom w stolicy – własny czy wynajęty?

Osoby zamieszkujące w stolicy, jak również szykujące się do przeprowadzki do tego miasta mogą stanąć przed dylematem – gdzie zamieszkać? Mieszkanie czy dom? A jeśli dom to własny, czy wynajęty? To ostatnie pytanie jest jak najbardziej zasadne, bowiem domy do wynajęcia w Warszawie w ostatnich latach zaczęły robić prawdziwą furorę, stając się realną alternatywą dla posiadania własnego lokum. Jakie zatem są zalety i wady obydwu rozwiązań?

Własny dom – własna przestrzeń i własne problemy

Decyzja o zamieszkaniu we własnym domu w Warszawie oznacza jedno z dwóch rozwiązań – kupno domu używanego, sięgnięcie po ofertę od dewelopera lub też budowa na własną rękę. Warto jednakże zauważyć, że każda z tych opcji sprowadza się w zasadzie do jednego – konieczności wydania co najmniej setek tysięcy złotych, a do tego zaciągnięcia wieloletniego kredytu hipotecznego.

Własny dom to jednakże nieporównywalna z niczym innym swoboda kształtowania przestrzeni wewnątrz budynku i w towarzyszącym mu ogrodzie. W takich warunkach można w pełnoprawny sposób poczuć się jak Pan lub Pani domu. Nie trzeba obawiać się żadnych obostrzeń, bowiem to domownicy ustalają zasady. Trzeba jednakże pamiętać, że przez kilkadziesiąt kolejnych lat będzie się odbywała spłata rat kredytu, które jak złe widmo będą krążyły nad właścicielem nieruchomości.

Dom wynajęty – zamieszkiwanie na nie swoich warunkach

Drugą z opcji jest z kolei skorzystanie z możliwości, jakie dają istniejące domy do wynajęcia w Warszawie. Z pewnością pod pewnymi względami jest to wygodne rozwiązanie, bowiem z jednej strony daje możliwość cieszenia się dużą, komfortową przestrzenią, a przy tym nie oznacza konieczności zaciągania wysokiego, wieloletniego zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego.

Nie można jednakże zapominać, że w takim domu nie ma swobody zmiany jego wystroju, aranżacji i zagospodarowania przestrzeni wokół budynku. Wszystkie te decyzje należą bowiem do właściciela nieruchomości, który ją wynajmuje. Istnieje także ryzyko, iż właściciel zdecyduje się na wypowiedzenie umowy najmu, co będzie oznaczało konieczność poszukiwania innego lokum.

Co więc wybrać?

Zarówno dom na własność, jak i dom wynajęty mają swoje plusy i minusy. W przypadku własnej nieruchomości sfinansowanej z kredytu należy pamiętać, że z uwagi na uwarunkowania prawne wynikające z tego zobowiązania wiąże ona człowieka ze sobą praktycznie na całe życie. Dom wynajęty umożliwia z kolei szybką wyprowadzkę i przeniesienie się do innego miejsca zamieszkania.

Decyzja jak zwykle jednakże należy do osoby, która przed takim dylematem staje. Należy rozważyć wszystkie za i przeciw, mając przy tym na uwadze specyfikę indywidualnej sytuacji danej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj